Yapay zeka evlere gelecek

Küresel teknoloji şirketleri artık yeni ürün ve çözümlerinde daha fazlasını sunmak istiyor. Yapay Zeka üzerine yapılan çalışmalar bu değişimi tetikleyebilir.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ murat. yildiz@dunya.com

Bilgisayar teknolojilerindeki devrimsel dönüşümlerin çoğu insan ile bilgisayarın ilişkisi arasındaki değişim ile doğru orantılıdır. Örneğin ilk bilgisayarlarda bol bol çarkı döndürmeniz, ampülleri kontrol etmeniz ve size çıktı olarak gelen delikli kartları veya sayıları okuma- nız gerekiyordu. Transistörün keşfi her ne kadar lamba ve çarklara son vermiş olsa da, asıl değişim klavye ile gelmiş oldu. İnsanlar artık bilgisayara klavye üzerinden veri giriyor, monitör üzerinden çıkan sonuçları çok daha anlamlı olarak görüyordu. Bir sonraki devrimde farelerin bir veri giriş cihazı olarak hayatımıza dahil olmasıyla bilgisayarlar evlere yayılmış oldu. Sanat, oyun, eğlence ve elbette verimlilik uygulamalarında patlama meydana geldi. İşletim sistemleri değişti. 2010’lara geldiğimizde ise dokunmatik ekranlar sayesinde parmaklarımızı bir veri giriş aracı olarak kullanmaya başladık. Tabletler ve akıllı telefonlar birbiri ardına geldiler, tüm dünyaya yayıldılar, herkesin cebine bir bilgisayar girmiş oldu. Şimdi teknoloji yeni bir devrimin eşiğinde. Aynen 50 yıl öncenin bilimkurgu filmlerinde olduğu gibi insan ile konuşan, onun dediğini anlayan ve çoğu zaman ihtiyaç duyduğu veriyi insandan almayan bilgisayarların dönemi geliyor. Yani yapay zekanın.

Yapay Zeka sayesinde insanların muhtemelen bilgisayarlarla olan etkileşimi tek yönlü olmaya başlayacak. Bilgisayar zaten sizin ihtiyaçlarınızı, taleplerinizi ya çok az komutla anlayacak, ya da önceden kestirebilecek. Örneğin sabah erkenden bir toplantıya katılıyorsanız, kişisel asistanınız zaten yol durumunu sürekli kontrol edip alarmı daha erken çalabilir. Ya da sürekli yaptığınız alışveriş alışkanlıklarınıza göre evde biten ürünleri kendi kendine sipariş verebilir.

Yalnızca son kullanıcıya değil, şirketler açısından da yapay zeka yepyeni fırsatlar vaat ediyor. İş analitiği alanındaki gelişmeler sayesinde perakende başta olmak üzere işletmelerin stok, üretim ve fiyatlama politikalarına tamamen makinalar karar verebilmeye başlayacaklar.

Yapay Zeka sayesinde insanların muhtemelen bilgisayarlarla olan etkileşimi tek yönlü olmaya başlayacak. Sabah erkenden bir toplantıya katılıyorsanız, kişisel asistanınız zaten yol durumunu sürekli kontrol edip alarmı daha erken çalabilir.

Yalnızca son kullanıcıya değil, şirketler açısından da yapay zeka yepyeni fırsatlar vaat ediyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.