İş modeli değil teknolojik inovasyon desteklenmeli

DCP’nin yönetici ortaklarından Ömer Hızıroğlu, "İş modeli inovasyonu değil, gücünü üründen ve ürünün arkasındaki teknolojiden alan inovasyon desteklenmeli" dedi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Son yıllarda Türkiye’de sürdürülebilir büyümeye katkı sağlayacak kadar önemli yeni teknolojiler geliştirmenin gerekliliği, giderek daha yüksek sesle ifade edilmeye başlandı. Bilimsel altyapı, girişimci ArGe kültürü, nitelikli insan kaynağı ve finansman, teknolojik gelişmenin vazgeçilmezleri ancak bilimin teknolojiye dönüşmesinde, fikri mülkiyet hakları, risk sermayesi yatırımı ve bilginin satışa sunulabilir ürün ya da hizmet haline gelmesi, yani ticarileşmesi süreci belirleyici rol oynuyor. Diffusion Capital Partners (DCP), tam da bu alana yani bilimsel çalışmaların ticarileştirilmesi sürecine yatırım yapan bir teknoloji transfer ve hızlandırma fonunu yönetiyor. DCP, üniversite kampüslerinden, araştırma merkezlerinden ve teknoparklardan çıkacak yenilikçi girişimleri yakalamayı hedefliyor.

Türkiye'de fonlardan en fazla e-ticaret ve online işlerin yatırım çektiğini belirten DCP’nin yönetici ortaklarından Ömer Hızıroğlu, Hard Tech denilen teknik teknolojik işlere yatırım yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye'deki üniversitelerde bu potansiyelin olduğunun altını çizen Hızıroğlu, bu işlerin ticarileşmesine yardım etmek gerektiğine de vurguladı. Herkes inovasyondan bahsediyor ancak bu bahsedilen inovasyonun, iş modeli inovasyonu tarafında takılı kaldığını ve bu alanda yatırımlara yoğunlaşıldığını kaydeden Hızıroğlu, "Aslında bu tür inovasyonlardan çok teknolojik inovasyonlara yani inovasyon gücünü üründen ve ürünün arkasındaki teknolojiden alan işlere yatırım yapılımalı. Biz bunu yapıyoruz" dedi.

Fikri mülkiyet temelli yatırım yapıyor

Fikri mülkiyet temelli teknolojilere yatırım yaptıklarını kaydeden Hızıroğlu, bunu şöyle tanımladı: "Kolay tekrar edilmesi mümkün olmayan işlere yatırım yapıyoruz.Ürünün korunabilir pozisyonu pazar hakimiyetinden ziyade ürünün kendisinden ya da fikri mülkiyet hakkına bağlı olarak arkasındaki teknolojik derinlikten gelmeli. İnsanların modelini kolayca kopyalayamadığı bir inovasyon ürünü olmalı. Daha önce yapılmışı daha iyi yapan da ilgimizi çekiyor. Örneğin, teşhisi iki ay süren bir hastalık için bir üniversite hocası çıkıp, 'Ben bunu iki saat çip üzerinden yapabilirim' diyorsa aynı problemi daha iyi çözdüğü için bizim için değeri oluyor." Teknik teknoloji denilen girişimlerin ticarileşmesinin normal hayat döngüsünde uzun sürdüğünü kaydeden Hızıroğlu, "Bu yüzden kimse bu girişimlere yatırım yapmıyor. Türkiye'de herkes teknolojik üretim yapma, katma değerli ürün yapmanın öneminin farkında. Ama bir şekilde son 10 yıldır tüm paramızı gayrımenkule betona toprağa gömüyoruz. Sanayiciler bile inşaatçı olmayı düşünüyor. Biz bu işlerin ticarileşmesi için bi başarı hikayesi yaratabilirsek Türkiye'de bu alanda daha fazla yatırım firmasının önünün açılacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.