YAPAY ZEKA ALANINDA FARKLI ŞİRKETLER NELER YAPIYOR?

İŞTE BU ALANIN ÖNCÜLERİNİN ÇALIŞMASINDAN BAZI ÖRNEKLER

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

IBM

Yapay Zeka dendiği zaman akla halen satranç ustalarını bile alt eden IBM Watson geliyor. IBM’in oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Watson programı, kurumsal alanda farklı amaçlar için kullanılmaya devam ediyor. IBM sahip olduğu geniş ekosistemi sayesinde Watson programını her geçen gün geliştiriyor.

Microsoft

Cortana, Microsoft Cognitive servisleri ve Azure Machine Learning ile Microsoft 3 farklı alanda yapay zeka üzerine araştırmalar yapıyor. Burada hem kurumsal çözümler hem de son kullanıcının özellikle mobil cihazlar üzerinden kullanmak isteyebileceği ses tanıma teknolojili yapay zeka uygulamaları geliştiriyor. Microsoft yapay zeka üzerine yaptığı çalışmalar sayesinde Office ve Skype uygulamalarında da devrimsel yenilikler yapmaya hazırlanıyor.

Facebook

Facebook, yapay zeka konusunda M, Wit ai ve Facebook Messenger tarafında çalışmalar yapıyor. Facebook Messenger platformu üzerinden yapay zeka uygulamalarını tüm kullanıcılara açmak ve iletişim yeteneklerini artırmak istiyor.

Amazon

Geçtiğimiz yıllarda duyurulan Alexa platformu ile Echo ve Dot isimli ürünleri piyasaya süren Amazon, bu sayede kullanıcıların evde kullanabileceği yapay zekaya sahip dijital asistanlar oluşturmayı hedefliyor. Bu ürünler sizin sorularınıza cevap veriyor, alışveriş listesi yapıyor veya günlük aktivitelerinizi planlayabiliyor.

Apple

Apple şimdilik halen Siri üzerinde çalışmalar yapmaya devam ediyor. Yapay zeka yetenekleri sınırlı olsa da Siri şirketin mobil platformu için önemli bir araç.

Google

Yapay Zeka konusunda kesinlikle lider şirketlerden biri Google. Deepmind, Google Home, TensorFlow, Google Home, TPU Chip ve elbette Google Otomobil ile yapay zeka konusunda birden çok alanda faaliyet gösteriyor. Google hem evlere hem de işletmelere yapay zeka konusunda farklı çözümler sunmak istiyor. Google yeni geliştirdiği yapay zeka ürünleri ile kullanıcıların internet üzerinde arama, sörf etme ve reklam izleme alışkanlıklarını da değiştirmeyi hedefliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.