Ar-Ge basitlikte!

Ar-Ge ve inovasyonun her zaman basitlikte olduğunu vurgulayan Balparmak Kalite ve Ar-Ge Direktörü Dr. Emel Damarlı, geçmişten gelen ' bal şifalıdır' geleneğini Apitera ürünleri ile nasıl pekiştirip kolaylaştırdıklarını anlattı.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye’nin bal markalarından biri Balparmak’ın Ar- Ge Merkezi, geçtiğimiz mart ayında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek Ar- Ge merkezi unvanını aldı. Ar- Ge Merkezi'nin amacı Türkiye’nin arı ürünleri konusunda sahip olduğu potansiyelin hak ettiği noktaya ulaşmasını sağlamak ve ülke arıcılığının gelişmesine katkıda bulunulacak projelere imza atmak. Merkez ayrıca Balparmak’ın uluslararası arenadaki büyüme hedefleri yolunda önemli rol üstleniyor.

Balparmak Ar- Ge Merkezi’nin yönetiminden sorumlu Balparmak Ar- Ge ve Kalite Direktörü Dr. Emel Damarlı, inovasyon ve Ar- Ge'nin basitlikte olduğunu vurguluyor. Balparmak olarak insanlar arasında yılladır devam eden bal şifalıdır geleneğine başka gözle baktıklarını belirten Damarlı, bu basitliği şöyle anlatıyor: "İnsanlar yıllardır çeşitli hastalıklarına çeşitli şekillerle bal ile şifa arıyor. Örneğin soğuk algınlığı ya da gripte ballı zencefilli, tarçınlı çay içiyor. Öksürüğünü ballı karabiber ile kesmeye çalışıyoruz. Gece yatarken sütlü bal içiyor. Şifayı balda arıyor. Bizde tüm bunları balda birleştirerek içinde zenfil tarçın olan Apitera ürününü geliştirdik. Çok da sevildi."

Propolisi ve poleni de araştırıyor

Bal dışında propolis, polen ve arı sütü gibi diğer arı ürünleri araştırmalarına da yoğunlaştıklarının altını çizen Damarlı, Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı olarak arı ürünleri konusunda Türkiye’nin bilgi birikimi açısından en yetkin kurumu olarak, 5 yıl içinde bir başvuru mercii haline gelmeyi hedeflediklerini söylüyor. Laboratuvarının TÜRKAK tarafından akredite ve “ISO 17025 Laboratuvar Kalite Sistem” belgesine sahip olduğunu belirten Damarlı, şunları anlatıyor: "Akreditasyona sahip olmak, araştırma bulgularımızın ve kalite kontrol analiz sonuçlarımızın dünyada geçerliliğini sağlamakta ve güvenilirliğimize büyük katkı sağlamakta. Laboratuvarımızda bal, gelişmiş laboratuvar test cihazları ve uluslararası analiz metotları kullanılarak kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik, mikroskobik ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi açısından 117 parametrede analiz edilmekte. Bal dışında diğer arı ürünleri olarak tanımlanan propolis, polen ve arı sütünde yapılan analiz parametere sayısı 51 adet. Balın elde edildiği bitki nektarlarının belirlenmesine yönelik yapılan polen analizleri ile de, balın nektar kaynağı ve orijini belirlenmekte."

Arıcılığa özel yazılım geliştirecek

Düzenleyecekleri uygulamalı eğitim programlarıyla Türkiye'de arıcılığın geliştirilmesine ve kaliteli bal edilmesine destek olacak, arıcılık sektörüne özgü izlenebilirliğin sağlanması için yazılım araçları geliştirmeyi planladıklarını dile getiren Damarlı, "Balparmak olarak, 5 sene içerisinde yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler ile tüketim ve hedef kitleyi çeşitlendirerek büyümek istiyoruz" dedi.

Bunların dışında dünyadaki çam balının yüzde 92’sinin Türkiye üretilmesinden ve bu nedenle ülke ekonomisi için önemli bir değer olmasından dolayı çam balı ile çalışmalar yaptıklarını belirten Damarlı, yurtdışına odaklandıklarını ve İngiltere pazarına sevdirirek başlayacaklarını dile getirdi.

Bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk Ar-Ge merkezi

Dr. Emel Damarlı,"Balı taklit etmek çok kolay, tahlil etmek zor" diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.