Teknoloji ile iyilik üretiyorlar

Social MakerLab Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren proje ile görme engelli öğrenciler için 3 boyutlu mezuniyet yıllığı hazırladı.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

İnovasyon, toplumsal sorunların çözümünde kilit bir role sahip, ama tek başına yeterli değil. Topluma fayda sağlayan, insanların hayatını değiştiren bir şirket olmak için, inovasyona değil, sosyal inovasyona ihtiyacımız var.

Sosyal inovasyon toplumsal yenileşmeyi getirir. Ve tabii ki sosyal inovasyon yapan kurumlar yalnızca kamu kurumları, vakıflar, dernekler ve kar amacı gütmeyen şirketlerden oluşmaz.

Şirketler de teknolojiyi insanların iyiliği için kullandıkları sürece sürdürülebilir olurlar, toplumdaki olumlu gelişime ve değişime katkı sağlarlar.

Teknolojiyi kullanarak toplumdaki sorunları çözmek için çalışan inovasyon merkezi Social MakerLab da teknolojiyi kullanarak insanların kalplerine dokunmayı amaçlayan şirketlerden birisi.

Social MakerLab, sosyal girişimciler ve mühendislerin bir araya geldiği, teknolojiyle toplumdaki sorunları çözmek için çalışılan bir inovasyon merkezi. Kuruluşundan bugüne 3 boyutlu yazıcılar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, akıllı gözlükler ile sosyal fayda odaklı işlere imza atan merkezin amacı, teknolojinin avantajlarından faydalanarak iyilik üretmek.

Görme engelli öğrencilere mezuniyet hediyesi

Social MakerLab, Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren proje ile görme engelli öğrencilere mezuniyet hediyesi verdi. Merkez, görme engelli öğrenciler için 3 boyutlu mezuniyet yıllığı hazırladı.

İstanbul Kilyos Veysel Vardal Görme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan bu sene mezun olacak öğrencilere sürpriz yapmak amacıyla hazırlanan yıllık için 3 boyutlu yazıcı teknolojisi kullanıldı. 3Durak Dijital Fabrika ekibinin desteğiyle öğrencilerin yüz taramaları yapıldıktan sonra 3 boyutlu yazıcılarla baskıları alındı.

Öğrencilerin yüz taraması yapıldı, 3D yazıcıda baskısı alındı Teknoloji ile sosyal fayda odaklı ürünler tasarlıyor

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.