Aynı parayla daha fazla AR- GE

Kimya devi BASF’nin Chief Technology Officer’i Dr. Martin Brudemüller, Ar-Ge faaliyetlerinin dijitalleşme sayesinde artık laboratuvarlarda değil sanal ortamda gerçekleştiğini söyledi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - HİLAL SARI BAŞARAN hilal.sari@dunya.com

Laboratuvar testlerini sanal ortama taşıdığınızda milyonlarca dolar kasanızda kalıyor. Kimyasal reaksiyonu bilgisayar ekranınızda izleyebiliyorsunuz. Simülasyon ve modelleme 21. yüzyıl Ar-Ge’sinin anahtar teknolojilerinden biri. Bu alanda laboranttan ziyade veri uzmanlarına ihtiyaç duyuyoruz. Müşteri isterse BASF Türkiye’de de Ar-Ge merkezi açmayı değerlendirir. Çin’e gidiyor olmamızın sebebi isteğin bize pazardan gelmiş olması.

Dijitalleşmenin kökten değiştirdiği alanlardan biri de araştırma & geliştirme (Ar-Ge). Şirketlerin ürün inovasyon süreçlerini siber-fiziksel ortamlara taşıyabilmesini sağlayan dijitalleşme sayesinde, BASF gibi kimya devlerinin Ar-Ge süreçleri laboratuvar ortamından sanal ortamlara kayıyor. Milyonlarca dolar inovasyon süreçlerindeki binlerce testte heba olmadan önce, deneyler siber-fiziksel ortamlarda gerçekleşiyor ve Ar-Ge maliyetlerinin ciddi şekilde düşmesini sağlayan bu süreç sonucunda şirketler aynı Ar-Ge bütçeleriyle eskisine göre çok daha fazla araştırma yapabiliyor.

Basına sadece beş yılda bir açılan BASF Ludwigshaven Ar-Ge Merkezi’nde DÜNYA TeknoTrend’e konuşan BASF teknolojiden sorumlu başkanı (CTO) Dr. Martin Brudemüller, inovasyonların yapıldığı yerin değiştiğini, eskiden laboratuvarlarda yapılan binlerce testin bilgisayarlara taşınarak akıllı yazılımlarda yapıldığını aktarıyor. BASF’nin dünya genelinde 10 bin Ar-Ge çalışanı var ve 2 milyar euroya yakın bir Ar-Ge bütçesiyle her yıl 3 bin Ar-Ge projesi gerçekleştiriliyor.

İNOVASYON SÜREÇLERİ EÇLERİ HEM KISALDI HEM M UCUZLADI

Dijitalleşme BASF’nin arge süreçlerini nasıl etkiledi? Teknoloji sayesinde yetkinlikleriniz değişiyor, inovasyon yapış şekliniz değişiyor. Bugün Ar- Ge’yi nasıl yaptığınız ve gelecekte nasıl yapacağınız dijitalleşme sürecinden doğrudan etkileniyor. BASF için her yeni bir gün Ar-Ge yöntemlerine yeni birisi ekleniyor. Teknoloji sayesinde inovasyon süreçleri kökten değişiyor, kısalıyor, hızlanıyor ve maliyetleri düşürüyor.

CTO, TEKNOLOJİYLE REKABET GÜCÜNÜ ARTIRAN KİŞİDİR

Ar-Ge başkanlarının görev tanımında nasıl değişiklikler oldu? Teknoloji terimi araştırmadan daha geniş kapsamlı bir terim. BASF’de benden önce bu koltukta oturmuş olan meslektaşlarım daha çok Ar-Ge sözcüsü olarak telaffuz edilirdi. Ama artık Chief Technology Officer olarak bu koltuğun sorumluluğu BASF’nin rekabetçi gücünü korumanın ve artırmanın teknolojik temellerini de kapsıyor. Bu yüzden artık CTO’ların şirketteki görev tanımı da daha kapsayıcı ve koordine edici bir hal aldı.

AYNI AR-GE BÜTÇESİYLE DAHA FAZLA İNOVASYON YAPIYORUZ

muazzam değişikliklerğş ArGe bütçelerini de etkiliyor mu? Ar-Ge’de konu yatırımlarınızın kar- şılığınızı alıp almadığınızdır. BASF olarak geçtiğimiz yıl 2 milyar euro yatırım yaptık. Bu rakam BASF ArGe giderlerining geçtiğimiz yıl yüzde 5 gibi bir artış yaşadığını gösteriyor. Beş yıldanyılda genç ürünlerimizin toplam satış satışı ise 10 milyar euro. Ar-Ge bütçesin bütçesinin gelecek yıl da aynı seviyede kalacağınıkala öngörüyoruz, çünkü artık dijitalleşmediji sayesinde aynı bütçeyle çok daha fazla Ar-Ge yapabiliyorsunu yorsunuz. Ar-Ge harcamalarını otomatik ol olarak her yıl artacağını söylemek böylebö bir çağda zorunlu değil. Artık laboratuvarlardalab yüzlerce test yapman yapmanız gerekmiyor. İnovasyon süreçl süreçleri teknolojinin gücü saye- sinde hızlandı ve verim kat kat arttı. Artık testlerinizi sanal ortamda yapabiliyorsunuz.

SİMÜLASYON VE MODELLEME 21. YÜZYIL AR-GE’SİNİN ANAHTARI

Hangi teknolojiler Ar-Ge için hayati önem taşıyor? Simülasyon ve modelleme 21. yüzyıl Ar-Ge’sinin anahtar teknolojilerinden biri. Binlerce testi yapmadan verinin gücüyle test süreçlerinizi simülasyonlar üzerinde yapabiliyorsunuz. Veri yönetimini Ar-Ge süreçlerini dijitalleştirirken kullanmak zorundasınız. Bu Ar-Ge verimini artırmak için çok önemli ve çok büyük bir güç. BASF olarak bilgisayar destekli simülasyonlarda teorik kimya araştırmaları yapıyoruz. Milyonlarca dolar malzeme gideri, testleri siber-fiziksel ortama taşıdığınızda kasanızda kalıyor. Belirli parametleri akıllı bilgisayarlara aktarıyor ve kimyasal reaksiyonu laboratuvarınızda değil, bilgisayar ekranınızda görebiliyorsunuz. Örneğin otomobil sektöründe motorun titremesini istemiyorsunuz, hissedilmesini istemiyorsunuz. Simüasyon böyle bir durumda çok önemli. Hava yastığı belirli bir titreşimde açılmalı, her zaman açılmamalı. Simülasyonla kaza öncesinde titreşimi sanal olarak yaratarak önceden karar verebiliyorsunuz. Bu çok kökten bir değişim. Ar-Ge’nin DNA’sı teknolojiyle değişiyor.

Dijitalleşmenin değiştirdiği tek şey inovasyonu yapış şekliniz ve maliyetler de değil. Artık inovasyonların raf ömrü kısaldı. Bir Ar-Ge projesine yıllar boyunca milyonlarca dolar dökemezsiniz. İnovasyonu daha verimli hale getirebilmek için hem daha hızlı hem de daha odaklanmış bir stratejiniz olması gerekiyor. BASF’de potansiyeli olmayan projeler en fazla bir yıl sonunda durduruluyor olacak. Şirketler Ar-Ge yaparken yetkinliklerini çok iyi tanımlamalı ve en kazançlı projelere yönelmeli. BASF Ar- Ge’sinde verimliliği artıran etkenlerden biri de bu. Ar-Ge olarak çok fazla para harcamadan bir inovasyon projesinin başarılı olup olmayacağına karar vermeniz gerekiyor.

ELEKTRONİK ŞİRKETLERİNİN BATMA SEBEBİ AR-GE’NİN HIZLANMAMASI

Değişimin hızına yetişemeyenleri ne gibi sonuçlar bemliyor? Eğer başarılı bir Ar-Ge yapmak isti- yorsanız, devamlı özeleştiri yapmalı, yeni şartlara uyum sağlamalısınız. Geçtiğimiz son birkaç yılda tüm çevre şartları muazzam bir hızla değişti. Akademik araştırma ekosistemi çok değişti. Asya ekonomilerinin ArGe gücü hızlı bir şekilde yükseliyor. Batıda bu değişimin acı sonuçları da oldu. Elektronik gibi bazı alanlarda şirketlerin kapandığına şahit olduk. Start-up’ların teknoloji treninin gideceği yoldaki önemi gittikçe artıyor. Değişimin hızı da inovasyonların raf süresini kısaltan en ana etken. Bu karamsar değil gerçekçi bir tablo. Şirketler böyle bir ortamda yok olma tehlikesi yaşamamak ve Ar-Ge’sini güçlendirmek için en temel yetkinliklerine odaklanmalı. Stratejilerinizle örtüşen konulara odaklanmak gerekiyor. Ayrıca ortak yaratıcılık ve işbirliği süreçleri desteklenmeli. Akıllı bilişim teknolojilerinin kaldıraç etkisi Ar-Ge süreçlerinde kullanılmalı.

LABORATUVAR ÇALIŞANI KADAR VERİ UZMANI ÇALIŞTIRIYORUZ

Ge'deki bu değişim işgücünü nasıl etkiliyor? Simülasyon, modelleme, veri yönetimi gibi teknolojilerin Ar-Ge faaliyetlerinin içine girmesiyle ihtiyaç duyduğunuz yetkinlikler de değişmeye başlıyor. Yeni Ar-Ge ortamınıza daha iyi senkronize olacak çalışanlar bulmak zorundasınız. Sadece kimya mühendisiyle kimya inovasyonu yapamazsınız, artık bilgisayarlarda verilerle haşır neşir olan çalışanlara da ihtiyacınız var. Laboranttan ziyade veri uzmanlarına ihtiyaç duyuyoruz.

Laboratuvar testlerini sanal ortama taşıdığınız zaman milyonlarca dolar malzeme gideri, kasanızda kalıyor. Parametleri bilgisayarlara aktarıyor ve kimyasal reaksiyonu laboratuarınızda değil, bilgisayar ekranınızda izleyebiliyorsunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.