Bulut ve mobiliteye yatırım yapmayan büyüme fırsatını kaçıracak!

Önümüzdeki yılların teknoloji trendlerine yatırım yapamayan şirketlerin büyüme fırsatını satını kaçıracağına dikkat çeken Dell Kurumsal Çözümler Başkanı Brian Humpries, “Global Teknoloji Endeksi araştırmasına sına göre; bulut bilişim, mobilite, büyük veri

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

‘Dijital Dönüşümün Geleceğe Hazır Kurumlar Stratejisine Etkisi’ kapsamında CIO Kahvaltıları etkinliğinde konuşan Dell Kurumsal Çözümler Başkanı Brian Humpries, bazı işletmelerin dijital dönüşümü yalnızca web sitelerini yenilemek ve birkaç yeni cihaz satın almak olarak algıladığını söyledi. Dijital dönüşümün uzun soluklu, önemli bir yolculuk olduğunu ifade eden Humpries, “Bu nedenle de Dell’in geleceğe hazır kurumlar stratejisinde, şirketlerin uzun vadeli şekilde gelecekte karşılarına çıkacak teknolojilere şimdiden adapte olabilmesini kapsıyor. Böylece kurumlar hem ellerindeki donanım ve yazılımı değerlendirebiliyorlar hem de şimdiden geleceğin teknolojilerine adapte olabilecek altyapıya hazır oluyorlar” dedi.

Geleceği şekillendirecek kavramın büyük veri olduğunu vurgulayan Brian Humpries, büyük veri kavramının Dell’in stratejisinde önemli bir yer tuttuğunu kaydetti. Humpries, IDC’nin büyük veri ile ilgili öngörülerini şöyle aktardı: “Büyük veri teknoloji ve hizmetleri yıllık ortalama yüzde 23,1 büyüyerek 2019 yılında 48,6 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratacak. Bu büyüme hızı, tüm bilgi teknolojileri sektörünün büyüme hızının tam 6 katı olarak gerçekleşecek. IDC’ye göre; altyapı, yazılım ve hizmetler olarak üçe ayrılan büyük veri pazarında en hızlı büyüme yüzde 26 ile yazılım alanında görülecek.”

“Bir sonraki trilyon dolarlık endüstri ‘Büyük Veri’ olacak”

Bu kapsamda Michael Dell’in de vizyonunu aktaran Humpries, “Michael Dell’e göre, bir sonraki trilyon dolarlık teknoloji endüstrisi ‘Büyük Veri’ olacak. EMC satın alması da Dell’in piyasadaki en büyük oyuncu olma iddiası doğrultusunda gerçekleşti. Bu satın alma ile uçtan uca hizmet stratejisini geliştirirken ‘Büyük Veri’ için gereken en kapsamlı depolama çözümünü sunmuş olacak. Ayrıca Pivotal da EMC satın almasının ardından Büyük Veri çözümlerinin önemli bir parçası haline gelecek” diye konuştu.

Gartner’ın öngörülerine göre, 2015 yılına kıyasla yüzde 30 artarak, 2016 yılında 6,4 milyar cihaz internete bağlı olacağını ifade eden Humpries, “Hareket, ışık, sıcaklık, hava basıncı, mesafe gibi birçok konuda ölçüm için sensörler hayatımızda olacak. 2016 yılında sensörlerin ucuzlaması ve küçülmesi daha da çok yaygınlaşmasının önünü açacak. Şirketlerin sadece sensörlerden veri toplaması değil, gerçek zamanlı verileri işleyerek anlamlı iç görüler ortaya çıkarması gerekiyor” şeklinde konuştu.

DERYA COŞKUN SAYIN

IDC’ye göre; altyapı, yazılım ve hizmetler olarak üçe ayrılan büyük veri pazarında en hızlı büyüme yüzde 26 ile yazılım alanında görülecek. "Büyük veri teknoloji ve hizmetleri yıllık ortalama yüzde 23,1 büyüyerek 2019 yılında 48,6 milyar dolarlık bir iş hacmi yaratacak." Brian Humpries

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.