Ar-Ge küçük şirketlere yayılmadıkça 2023 hedefleri zor

Ar-Ge kavramının Türkiye'de ilerlemesi için devlet vizyonu gerektiğini vurgulayan Viko by Panasonic Teknik Bölümler Direktörü Orhan Ünal, "Önce şunu kavrayalım bir kere Türkiye'de hala Ar-Ge kültürünü oluşturamadık" diyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Aydınlatma sektöründe faaliyet gösteren Viko, aydınlatmanın her alanında hizmet veriyor. Marka, 2014 yılı Mart ayından itibaren ise dünya teknoloji devi Panasonic Corporation’un dört grup şirketinden birisi olan Eco Solutions’a bağlandı. Bugün 70’ten fazla ülkede varlığını sürdüren VİKO, Panasonic birleşmesinden sonra Ar- Ge faaliyetlerini artırdı.

Ar-Ge kavramının Türkiye'de ilerlemesi için devlet vizyonu gerektiğini vurgulayan Viko by Panasonic Teknik Bölümler Direktörü Orhan Ünal, "Devletin bir sistematiği oluşturması ve bu sistematiği oturtması gerekiyor. Bu sadece teşvik yasaları ile olmaz. En başta bir stratejinin belirlenmesi ve devletten başlayarak aşağı özel şirketlere doğru yayılması gerekir. Önce şunu kavrayalım bir kere, hala Ar-Ge kültürünü oluşturamadık. Büyük ve vizyon sahibi şirketler Ar-Ge'nin önemini biliyorlardı. Ancak küçük şirketlere de yayılması gerek. 2023 hedefinin bu yapılanlarla olması mümkün görmüyorum" diyor.

“Ar-Ge gelecek demek" ifadelerini kullanan Ünal, firmaların ayakta kalması için ürün geliştirmeleri, ürün geliştirmek için de Ar-Ge faaliyetleri yapmak zorunda olduğunu kavraması gerektiğini dile getiriyor.

Üniversite-sanayi işbirliği yetersiz

Bilgi birikimini üretime dönüştürmenin en önemli araçlarından birisinin üniversite-sanayi işbirlikleri olduğunun altını çizen Ünal, şunları anlatıyor: "Üniversitelerde elde edilen temel ve teorik bilgilerin uygulamaya dönüştürülmesine önemli katkılar sağlayan bu işbirlikleri öğrencilerin hayat başarılarına ve iş yaşamına değer katan çok önemli proje ortaklıkları sağlar. Ülkemizde sanayi ve üniversiteler arasında işbirliği ve dayanışma istenen seviyelerde olmadığı gerçeğini de kabul etmek gerek. Biz bu alanda projelerimizde örnek olmak istiyoruz. VİKO olarak geleceğimizin teminatı gençlerimizin de ufkuna aydınlık katmak, Ar- Ge kültürünü oluşturmaya biraz olsun katkı sağlamak istiyoruz. Genç beyinlere destek olmak ve onların içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla tasarım proje işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. VİKO olarak bu kapsamda rol model olmaya gayret gösteriyoruz. Bugüne kadar Sakarya Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi ile çok değerli proje işbirlikleri gerçekleştirdik. Yıldız Teknik Üniversitesi ve daha birçok üniversitenin öğrenci kulüplerine destek oluyor, liderlik buluşmalarına yöneticilerimiz ile katılım gösteriyor, onlarla tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerini sistematik olarak kuruluşumuzda ağırlıyor, endüstri deneyimi kazanmalarına imkan tanıyoruz."

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.