BT sektöründe maaşlar artıyor

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi Michael Page, 6 sektörden çeşitli pozisyonların maaşlarını 2016 yılı ilk yarısı itibariyle mercek altına aldı. Türkiye’de bankacılık sektöründe maaşlar yıllık brüt 500 bin TL'ye ulaşırken, deneyimli üretim ve mühendislik yöneticileri yıllık brüt 450 bin TL ve bilgi teknolojileri - BT yöneticileri 250 bin TL kazanıyor.

Michael Page Maaş Analizi Raporu, finans, mühendislik & üretim, perakende, BT, sağlık & sağlık bilimleri ve bankacılık sektörlerini kapsıyor.

Bankacılıkta sektöründe maaş aralıkları deneyim ve bölümlere göre yıllık 90 bin TL ile – 500 bin TL arasında seyrediyor. Finans sektöründe, Kurumların mali yönetimlerini üstlenen sadece 8 yıllık deneyime sahip CFO’lar yıllık 270 bin TL kazanıyor. Oysa eğitim, deneyim, sorumluluk alanı, hiyerarşi gibi kriterlerin göz önünde bulundurulduğu maaş analizinde mühendislik ve üretim alanında 10-20 yıl arası çalışmış operasyonel direktörlerin yıllık maaşları 200 bin TL civarında görülüyor. Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan perakendede mağaza büyüklüğü ve deneyim göz önüne alındığında yıllık brüt maaşlar 50 bin TL ile 240 bin TL arasında değişiyor.

BT hızla yükseliyor

Dijitalleşen dünyada BT, global yükselişini hız kesmeden sürdürürken sektör çalışanlarının da maaşları artıyor. 8-15 yıl arası deneyime sahip bir ön satış mühendisi bir yıl içinde en fazla 280 bin TL kazanıyor. 20 yıl civarı deneyimli bir BT müdürünün yıllık toplam maaşı 250 bin TL ye ulaşıyor. Sağlık sektöründe ise bir medikal direktör 1-4 yıl arası deneyim ile 250 bin -280 bin TL arası maaş alırken 4 yılın ardından, 320 bin TL'den fazla kazanabiliyor. Ürün ve klinik araştırma müdürlerinde ise rakamlar 96 bin ile 170 bin TL arasında değişiyor. Dört yıldan fazla deneyime sahip bir ürün müdürü 164 bin TL den fazla kazanıyor.

Denge sağlamak önemli

Michael Page Maaş Analizi Raporu sektörün önemli firrmaları ve adaylardan elde edilen bilgiler ışığında günümüz pazar trendlerinin iş ve maaş beklentileri su yüzüne çıkarıyor. Gerek işe alım süreçlerinde gerek çalışan sadakatinde maaşın önemli bir belirleyici etkisi olduğunu vurgulayan Michael Page Genel Müdürü Hugo Campo “Araştırmalar gösteriyor ki; insan kaynakları, aday ve firma üçgeninde, hem çalışan hem de firma için en uygun rakamları bir araya getirerek denge sağlamak hayati önem taşıyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.