Tüccar mantığından bilim mantığına geçin!

Elvan Grubu CEO'su Özmen Genç, Türkiye'de şirketlerin tüccar mantığından bilim mantığına geçmesi gerektiğini söyledi. Genç, "Ar-Ge'ci uçuktur. Yaratıcılığından faydalanmak istediğiniz Ar-Ge'ciye hiçbir şey dikte etmeyin" dedi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Bundan 4 yıl önce sektörün ilk ArGe merkezi olarak kurulan Elvan Gıda'nın Ar- Ge merkezi, şeker, çikolata ve ünlü mamuller alanında özel ürünler geliştiriyor. Hatta yeni ürünlerini üretecek kendilerine özel makine tasarımı konusunda araştırma ve geliştirme yapıyor. Elvan'ın Ar- Ge misyonları arasında yüksek katmadeğerli ürünler geliştirerek rekabette farklılaşmak, kârlı büyümeyi sürdürülebilir yapmak ve mevcut ürünlerin performansını artırmak var.

Ar- Ge'de üç alanda çalıştıklarını belirten Elvan Grubu CEO'su Özmen Genç, bunlardan en önemlisinin uçuk işler yapan birimleri olduğunu söyledi. "Ar- Ge'ci uçuktur"diyen Genç, yaratıcılığından faydalanmak istediğiniz Ar- Geciye hiçbir şey dikte edilmemesi gerektiğini vurguladı. Genç, Elvan'da Ar- Ge birimlerinin "olmaz" denilen ürünleri deneyip başarılı olduklarını belirtti. Ticari geri dönüş olarak bak- manın en büyük hata olduğunu kaydeden Genç, "Ar- Ge faaliyetleri bir şirketin sürdürebilir olmasının ana faaliyetlerinden biri. Onun dışında misyon yüklemek çok önemli değil. Sürdürülebilirliğini sağlayacak kadar yaratıcı özgür ve destekleyici olmak zorunda. Ayrıca Ar- Ge'ye masraf merkezi olarak bakılmamalı. O zaman fayda görülebilir" diye konuştu. Türkiye'de şirketlerin tüccar mantığından bilim mantığına geçilmesi gerektiğini söyleyen Genç, "Biz de çocuklara bilimin ve Ar- Ge'nin öne- mini öğretirsek bu kültürü oluşturabiliriz. Gelecek burada" dedi.

Bir üst lige çıkmak için Ar-Ge şart

İhracat artışında nicelik yanında niteliğin de çok önemli olduğu vurgulayan Genç, şunları söyledi: "Böyle bir dünyada ihracatımızı bir üst lige çıkaracak olan şey Ar- Ge ve onun çıktısı olan inovatif ürünler.

Çünkü Ar- Ge ile fiyat rekabetine girmiyor ve rakiplerden farklılaşıyoruz. Öte yandan daha yenilikçi ürünü daha yüksek fiyata satarak katmadeğer elde ediyoruz. Türkiye ortalama ihracat kilo değerini Almanya gibi 4 dolarlara çıkardığı zaman zenginleşecektir ki bunun yolu da Ar- Ge’den geçiyor. Firmaların sürdürülebilir büyümesi gibi ülke ihracatının sürdürülebilir artışı da Ar- Ge’ye bağlı. "Ar- Ge ve yenilikçilik için de uygun iklimli ekosistem gerektiğini kaydeden Genç, "Bu konu Türkiye’de yeni olduğu için biz de kendi ekosistemimizi oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliklerimiz var. Hacettepe, Erciyes, Atatürk ve Ege Üniversiteleriyle de proje çalışmaları yapıyoruz" dedi.

Elvan Grubu CEO'su Özmen Genç

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.