‘Eğitimin ulusal kimliği olmalı’

Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi CEO’su MichealO’Sullivan, “Bir ülke eğitim sistemini iyileştirmek istiyorsa bunu tamamen yabancı bir müfredatı uygulayarak sağlayamaz. Her eğitim sistemi bünyesinde ulusal kimliği ve kültürü de barındırmalı” dedi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN EZBAN KARABOĞA kezban.karaboga@dunya.com zban.karaboga@dunya.com

Dünyanın 160 ülkesinde 10 binden fazla öğrenciye eğitim müfredatı sunan, Türkiye’de şu anda 31 okulda faaliyet gösteren Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi CEO’su MichealO’Sullivan ile Türkiye eğitim sistemini konuştuk. CEO O’Sullivan, eğitim sistemlerinin mutlaka ulusal kimliği ve kültürleri barındırması gerektirdiğini söyledi. Dünyada yüzde 100 doğru bir eğitim modeli olmadığını da vurgulayan CEO O’Sullivan, “Bir ülke eğitim sistemini iyileştirmek istiyorsa bunu tamamen yabancı bir müfredatı uygulayarak sağlayamaz. Her eğitim sistemi bünyesinde ulusal kimliği ve kültürü de barındırmalı. Uluslararası eğitim modelleri tamamen dışlanmamalı, milli eğitim müfredatıyla bütünleşmiş bir hale getirilmeli” dedi. Uluslararası bir müfredat uygulamalarına rağmen ülkelerin ulusal kim- lik ve kültürlerine çok önem verdiklerinin altını çizen CEO O’Sullivan, “Türkiye’de bizim uyguladığımız müfredattan mezun olmuş 5 binden fazla öğrenci var ve bu öğrenciler çoğunlukla İngiltere, Kanada, ABD, Kanada, Almanya ve Hollanda üniversitelerinde yükseköğrenim hayatlarına devam etmeyi tercih ediyorlar” dedi. Öğrencilere verilen eğitimin gelişen teknolojiye uygun olmasına ve öğrenciyi iş dünyasına hazırlaması gerektiğine dikkat çeken MichealO’Sullivan, “Türkiye’de ziyaret ettiğimiz okullarda öğretmen eğitimi, iki dilde eğitim ya da müfredat tasarımı gibi birçok konuda sorunlar yaşandığı görüyoruz. Böyle durumlarda çözümlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Sınavlar gereklidir

Eğitimde başarıyı ölçmek için sınavların mutlaka olması gerektiğini düşünen CEO O’Sullivan, “Sınavlar öğrenciler için gereklidir; çünkü her şeyden önce öğrencilerin akademik başarılarının kanıtını ortaya çıkarır. Ancak biz Cambrid- ge Uluslararası Sınavlar Merkezi olarak, müfredatımızı tasarlarken her ders için “öğrenme hedefleri” belirleriz. Uyguladığımız sınavlar, öğrenme hedeflerine olduğu kadar, ‘değerlendirme hedefleri- ne’ bağlı olarak da tasarlanır. Bu hedeflerle, sınavların öğrencileri gerekli öğrenmeye teşvik etmesini, pekiştirmesini ve ödüllendirmesini sağlamaya gayret ederiz” dedi. Eğitim sisteminin iyi olmamasını üç temel nedenle açıklayan Michael O’Sullivan, “Bunlardan birincisi, iyinin hiçbir zaman iyi kabul edilmediği küresel bir dünyada yaşamamız. İkincisi, değişen topluma sunulacak eğitimin de değişime olan ihtiyacı ve üçüncüsü ise, ailelerin çocuklarına kendilerinden çok daha iyi eğitim sağlamak istemesi" şeklinde konuştu. Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi Türkiye’de şu anda 31 okulda faaliyet gösteriyor. 2016’da “Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi” yeterlilik sınavları sunan okulların sayısında artış hedefleniyor.

Cambridge Uluslararası Sınavlar Merkezi CEO’su MichealO’Sullivan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.