TEKNO BLOG

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

Google, yapay zeka teknolojisi DeepMind’ı kullanarak enerji tüketimini yüzde 15 oranında azalttığını açıkladı. Büyük endüstri tesislerinin enerji harcamalarında da eşit oranda tasarruf sağlayacağı belirtilen teknoloji tüm Google bilgi işlem merkezlerinde kullanılacak.

Microsoft, Azure servislerinin geçen yılın aynı dönemine göre iki kat büyüyen geliriyle birlikte son çeyrekte de bulut hamlesindeki başarısını sürdüğünü açıkladı. 2016 mali yılının dördüncü çeyreğine ait sonuçları açıklayan şirket, bulut servislerinden 6.7 milyar dolar gelir elde etti.

Samsung, Çin menşeili elektrikli araba üreticisi BYD'yi 450 milyon dolara satın aldı. Pazarın önemli oyuncularından olan BYD'nin Samsung bünyesine katılmasıyla elektrikli araba piyasasının yakın zamanda Apple, Tesla, Google ve Samsung arasında artan bir rekabete sahne olacağı öngörülüyor.

Xerox’un geliştirdiği yeni video analiz teknolojisi, video içeriklerini indeksliyor, videoda geçen konuların, anahtar kelimelerini ve linklerini oluşturarak, aranılan bilginin geçtiği görüntü dilimine zaman kaybetmeden hızlıca ulaşılmasını sağlıyor.

Dünyanın yarısı şu anda Pokemon kovalasa da, kalan diğer yarısında internet bile yok. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin paylaştığı bilgilere göre Avrupa’da en bağlı bölgede bile insanların yüzde 20.9 çevrimiçi değil. En az bağlı olan Afrika’da ise bu oran yüzde 74.9.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.