Mobil teknolojilerin ‘Geleceği Yaratma’ fırsatını değerlendirin!

Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, özellikle teknoloji alanında başarılı işlere imza atmak isteyenlere şöyle diyor: Mobil tekonolojilerin hızını, gelişimini takip ederek, bu tekonolojilerin sunduğu ‘geleceği yaratma’ fırsatını iyi değerlendirin.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Vodafone’un Ar-Ge çalışmalarını yürüttüğü inovasyon merkezi Oksijen 2000 yılında kuruldu. Oksijen, hayata dokunan ve fark yaratan yenilikçi uygulama ve çözümler geliştiriyor. Bu bağlamda 3 yıl önce Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Global İnovasyon Merkezi” seçilen Oksijen, Türkiye için yerli teknoloji üretirken global partnerlerine de en yeni mobil teknolojileri sunmaya çalışıyor.

Günümüz iş dünyasında, herkesin gelecekteki olasılıkları öngörmesi ve rekabetçi bir bakış açısına sahip olması önem taşıdığını dile getiren Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, yeniliklere açık olmak, hızlı karar alabilmek, başlanılan işi tüm boyutlarıyla ele almak, yüksek duygusal zekâya sahip olmak ve değişen tüketici alışkanlıklarını doğru okumak gerektiğini vurguluyor. Günümüzde, tüm endüstrileri yatay keserek ekonomiyi kalkındıran bir platforma dönüşen mobil teknolojiler, geleceği bizzat şekillendirmeye ve iz bırakan işler yapmaya olanak tanıdığını hatırlatan Ekşioğlu, “Dolayısıyla, özellikle teknoloji alanında başarılı işlere imza atmak istiyorsanız mobil teknolojilerin hızlı gelişimini dikkatle takip ederek, bu teknolojilerin sunduğu “geleceği yaratma” fırsatını iyi değerlendirmek gerekiyor” diyor. Dijital bağlantılı yeni dünya düzeninde Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler yaşamsal rol oynadığına dikkat çeken Ekşioğlu, bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin fırsatlar ülkesi olduğunu ve fır- satı gerçekleştirecek üç unsurun ise ‘yatırım’, ‘girişimcilik ve inovasyon’, ‘dijitalleşen birey ve kurumlar’ olduğunu söylüyor.

Avrupa'ya teknoloji ihraç ediyor

Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etmeyi hedefleyen bir şirket olarak, ‘girişimcilik ve inovasyon’ konusuna büyük önem verdiklerini belirten Ekşioğlu, şunları ekliyor: “Dijital dönüşümü gerçekleştirmek, yalnızca birey ve kurumlara mobil genişbant erişimi sağlamakla bitmiyor. İnsanların hayatlarında değer yaratabilecek altyapılara yatırım yapmak ve bu yatırımları inovasyonla desteklemek gerek. Bu doğrultuda, ArGe’ye yatırım yapılması önem taşıyor. Oksijen ekibi olarak geliştirdiğimiz inovatif mobil çözümlerle Avrupa’ya teknoloji ihraç ediyoruz. Ekosistemdeki diğer girişimciler ile birlikte ça- lışarak Türkiye’deki inovasyon ortamının gelişmesini destekliyoruz. Bu kapsamda, teknogirişimciler tarafından geliştirilen inovatif ürün ve servisleri destekleyerek müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz. Türkiye’deki girişimci ekosistemini tüm Vodafone ekosistemiyle bir araya getirecek çalışmalara imza atıyoruz.”

Püf nokta sebat etmek

Türkiye’nin inovasyonda global bir oyuncu olabilmesinin yolu, Ar-Ge’ye daha fazla önem verilmesi ve teşviklerin artırılmasından geçtiğini söyleyen Ekşioğlu, “Bu konuda Türkiye’de hükümet tarafından gerekli adımların atıldı, ne var ki bu adımların sektör paydaşları nezdinde yeterli ilgiyi görmüyor. Bu noktada, özellikle uzun vadeli ve çok yönlü düşünebilen girişimlere ihtiyacımız var. Bugün tüm dünyada başarılı Ar- Ge’nin püf noktasını, sebat etmek, farklı ve yenilikçi bir şey üretmek, dinamik ve esnek olmak oluşturuyor. Türkiye’de de ArGe ekosisteminin gelişmesi için benzeri bir zihniyete ihtiyacımız var, sunulan teşviklerin bu zihniyetle kullanılması gerekiyor” dedi.

Oksijen Genel Müdürü Murat Ekşioğlu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.