Teknolojinin yeni hedefi: Enerjiyi depolamak

Günümüzde teknoloji firmalarının büyük bir çoğunluğu, var olan ürünlerinin daha az enerji harcaması için yoğun çaba sarf ederken, aynı zamanda batarya teknolojileri de hızla gelişiyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ murat.yildiz@dunya.com

90’lı yıllarda bir portatif müzik çalar ile en fazla 2 saat müzik dinleyebilirdiniz. Kasetçalarların mekanik aksamlarının harcadığı enerjinin fazlalığı elbette önemliydi ancak pil teknolojilerinde de ciddi kısıtlamalar vardı. Günümüzde teknoloji firmalarının büyük bir çoğunluğu, var olan ürünlerinin daha az enerji harcaması için yoğun çaba sarf ederken, aynı zamanda batarya teknolojileri de hızla gelişiyor.

Pazar hızla büyüyor

Cep telefonları, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar derken enerjinin depolanması ile ilgili sorun çıkaran ürünler grubuna otomobiller ve giyilebilir ürünler geldi. Her akşam şarj etmek zorunda kalacağınız bir akıllı saat kimseye cazip gelmiyor. Ya da tek bir şarj ile ancak 400 kilometre yol alabilen ve ardından 8 saatlik bir şarja ihtiyaç duyan otomobil ancak şehir içi kullanım için yeterli olabilir. Tüm bu ürünler için enerji depolama konusunda çalışmalar yapılırken, bir başka alanda da ciddi bir talep doğmaya başladı.

IHS tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre önümüzdeki yıl ev ve iş yerlerindeki enerji depolama çözümlerinin iki katına çıkacağı ve batarya satışlarının katlanacağı öngörülüyor. Yine aynı rapora göre 2025 yılına geldiğimizde lityum-ion teknolojisini kullanan bataryalar tüm enerji depolama

teknolojilerinin %80’ini oluşturacak ve inşaat sektörünün önemli yapıtaşlarından biri haline gelecek. Bu yılın sonunda ise küresel enerji pazarının iki katına

çıkarak 1.4 Gigawatt saat olması bekleniyor. 2025 yılında ise birbiri ile bağlantı enerji depolama kapasitesinin 21 Gigawatt saat olacağı öngörülüyor.

Lityum-ion teknolojisini kullanan bataryalar 2025 yılında tüm enerji depolama teknolojilerinin %80’ini oluşturacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.