Pokemon Go App Store’u para canavarına dönüştürüyor

Apple CEO’su Tim Cook Pokemon Go oynuyor mu bilemeyiz, ama gerçek olan bir şey var ki, o da Pokemon Go sayesinde, App Store’un Haziran ayında hayatında bu güne kadar göremediği kadar pazar kazanmış olması. Cep canavarları dev bir cep endüstrisi olarak yük

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

Apple, dünyanın en karlı şirketlerinden biri olmaya devam ediyor; fakat yatırımcıları yine de pek mutlu değil. Bunun bir nedeni iPhone satışlarının eskisi kadar parlak olmaması. Bir diğer nedeni ise Apple Watch ve Apple TV satışlarının beklenenin oldukça altında kalması. Geçtiğimiz çeyrekte satışlarında artış olan tek Apple ürünü iPad. Bu artışta iPad Pro’nun rolü büyük. Buna rağmen, iPad satışları yine de geçen senenin aynı dönemine oranla gerilemiş durumda.

Apple’ın en fazla belirsizlik içeren iş alanı ise App Store. Yani uygulama dükkanı. Wired dergisinde yer alan bir habere göre, uygulayıcıların buradan para kazanması bugüne kadar oldukça zor oldu. Ta ki Pokemon Go gelene kadar!

Analiz firması App Annie’nin verilerine göre, bir aydan kısa bir süre içinde, hem de App Store’un faaliyet gösterdiği coğrafyaların yarısından bile daha azında, Pokemon Go uygulaması satışları 120 milyon dolarlık bir gelire yol açtı. Uygulamanın günlük ortalama oynanma süresi 30 dakika iken gelir bu düzey- de, tüm güne yayılmasının yaratacağı geliri düşünmek bile zor.

Fikri mülkiyet ile mükemmel uygulama birlikteliği

App Annie Yöneticisi Fabien Pierre-Nicola, Japonya’da Pokemon Go uygulamasını indiren her dört kişiden birisinin, her gün oynadığını ifade ediyor. Bu arada geçen hafta, Pokemon Go indirme oranı 100 milyona ulaşmış durumda.

Pierre-Nicola, Pokemon Go oyununun diğer uygulamaların pazarını çalmadığına da işaret ediyor. App Annie analizine göre, Pokemon Go’nun yaptığı havuza daha fazla para getirmek. Çünkü Pokemon Go, benzer bir strateji üzerine kurulu oyunların potansiyelini ortaya çıkarmış durumda.

Pierre-Nicola, şöyle diyor: “Bu, fikri mülkiyet ile mükemmel uygulamanın birleştiğinde nasıl bir güce sahip olacağını ortaya koyuyor. Marvel’den Kim Kardashian’a kadar herkes App Store’un başarısında pay sahibi.”

App Store Apple’ın geleceğinde önemli role sahip olabilir

Pokemon Go’nun zaten güçlü olan App Store’u çok daha güçlü bir konuma getirdiği tartışılmaz. Jackdaw Research tahminlerine göre, Apple geçen sene App Store’dan 6 milyon dolar gelir sağladı. Bu geçen senenin çeyreğine oranla yüzde 19 oranında bir artışa denk geliyor ve Apple’ın çeyrek dönem net satışlarının yüzde 14’ünü temsil ediyor. App Store’un hizmetlerine iTunes, iBooks ve Apple Music de dahil. Fakat bu rakamlara Temmuz’da piyasaya çıkan Pokemon Go dahil değil. Dolayısıyla, Pokemon Go ile rakamlar da ciddi bir artış olacağı ortada.

Tabi ki okulların açılması ise Pokemon avının ne derece etkin bir şekilde devam edebileceği soru işareti.

Sonuç ne olursa olsun, Pokemon Go’nun başarısı tartışılmaz. Bu da, App Store’un Apple’ın geleceğinde çok daha büyük bir role sahip olacağının sinyalini oldukça güçlü bir şekilde veriyor. Tim Cook da bir Pokemon avcısı olmalı derim…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.