Daha iyi Ar-Ge için tüketicilerin içinde olduğu sistem gerek!

Tüketicilerin ne istediğinin yenilikten önemli olduğunu dile getiren TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta, daha iyi Ar-Ge ve nihai kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verebilmek için onlarla geliştirme aşamasında fikir alışverişi yapılabilecek sistemin ol

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye’nin üretim öncülerinden TürkTraktör, endüstriyel hayatına 1954 yılında başlamış. Türk otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu olan TürkTraktör’ün kurumsal yapılanması Koç Holding ve dünyanın devi CNHI ortaklığı ile oluşuyor. TürkTraktör’ün CNHI kanalı ile tüm dünyaya ihracatını gerçekleştirdiği Türk traktörlerin tasarımı Türkiye’de, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilmekte ve yine üretimde kullanılan parçaların tamamına yakını Türkiye'de üretiliyor.

Her tüketicinin, müşterinin yeniliğe açık olmadığını vurgulayan Votta, Ar-Ge yaparken buna dikkat edilmesi gerektiğini çünkü müşterinin ne istediğinin yenilikten daha önemli olduğunu söyledi. Daha iyi Ar-Ge için nihai kullanıcıların ihtiyaçları- na cevap verebilecek ve onlarla geliştirme aşamasında fikir alışverişi yapılabilecek sistemin bir şekilde oturtulması gerektiğini söyleyen Votta, bunun için hükümetin, devletin ve TÜBİTAK'ın birtakım adımlar atabileceğini düşündüğünü belirtti.

Ar- Ge faaliyetlerini geliştirirken öncelikle sahalarda prototipleri çiftçilerle birlikte denediklerini söyleyen Votta, "Bir ürünün başarı olması için çiftçinin beklentilerine tam anlamıyla hitap ediyor olması gerekiyor. Yakıt tasarrufu yeniliği dışında çiftçiye sunabileceğiniz en teknolojik unsur telefonu şarj edebileceği herhangi bir soket. 20 yıl önce traktörlerin içine kasetçalarları koyduğumuzda çok şaşırmışlardı sonra alıştılar. Kabinlere de klima taktığımızda çok mutlu oldular. Çok ciddi bir yenilikle karşılarına çıkarsanız bunu hazmedemeyebiliyorlar. Tamamen sürpriz olarak adlandırılabilecek bir ürünle karşılarına çık- mıyoruz. Dolayısıyla herhangi bir özelliği sevmediklerini fark edersek daha prototip aşamasındayken o özelliği alıp götürüyoruz"diye konuştu.

Uzmanlar işbirliği yapıyor

Votta, şunları anlattı: "Kullanıcıların grubuna hakim, kullanıcıların ne istediğini ne beklediğini bilen uzmanlarımız var. Diğer tarafta özellikle bu traktörlerin özgün parçaları hakkında uzmanlaşmış kişiler var. Uzman kişi, 'şu çiftçinin kullanacağı alan için şu parçanın değiştirilmesini uygun görüyorum' dediği zaman motor ya da şanzıman uzmanının devreye girmesi gerekiyor. 'Bu parçayı bu traktör için istiyor olabilirsin, ama bu modifikasyonu yaptığımız zaman motorda şöyle bir değişiklik daha yapmamız gerekiyor' denildiğinde, iki görüş uyumlu bir şekilde çalışarak kullanıcının isteklerine yönelik traktör ortaya çıkarıyor" diye konuştu.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.