Bulutla gelen adalet

Rio 2016, bir yandan ilk kez “bulut”a taşınan olimpiyat olarak tarihe geçerken, diğer yandan, müsabaka sonuçlarının en adil şekilde değerlendirilmesine im- kan tanıyan yeni bir dönem başlattı. Bulut teknolojisi ile birçok branşta hakem kararının yerini di

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem. eryar@dunya.com

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları dijital tüketimin gerçek anlamda hayat bulduğu bir organizasyon oldu. Bunun nedeni her bir müsabakanın bir saniyenin yarısından az bir süre içinde tüm dünya ile paylaşılmasıydı.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları, ilk kez “bulut”a taşınan ve şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en “dijital” olimpiyat olarak tarihe geçti. Bu hikayede başrol 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nın IT iş ortağı Atos’a ait. Olimpik ve Paralimpik Oyunlar’ın dünya çapındaki IT Ortağı Atos teknolojisi sayesinde, milyonlarca kişi Olimpiyat deneyimini sanki Rio’daymış gibi yaşadı.

Golf, güreş, okçuluk ve diğer tüm branşların sonuçları ve Olimpiyatlar'a dair her tür veri, saniyenin yarısından az bir süre içinde tüm dünyaya ulaştırıldı. Bu paylaşım, hem online ortamda hem de geleneksel iletişim araçlarında her zamankinden daha hızlı bir şekilde gerçekleşti.

200 bin saatlik test

2016 Rio Olimpiyat Oyunları öncesinde, organizasyonun iletişim, medya, spor ve güvenlik sistemleri ile ilgili tüm teknolojik altyapısı, Olimpiyat Oyunları Organizasyon Kurulu ve diğer teknoloji ortaklarıyla işbir- liği içinde Atos tarafından 200 bin saatlik bir testten geçirildi. Bu süreçte sel, internet bağlantısı kopmaları, elektrik kesintileri, yarışma takviminde yapılacak değişiklikler ve güvenlik saldırıları gibi yaklaşık 1000 farklı felaket senaryosunu test edildi. Ve tüm çalışmanın sonucu olarak, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş teknolojiye en çok “bağlı” dijital olimpiyat oyunlarını deneyimlemiş olduk.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı (IOC) Thomas Bach, “Olimpiyat Oyunları’nın yayınının başarılı olmasında teknoloji çok büyük bir önem taşıyor” derken, Atos’un bu alandaki deneyimine; kesintisiz ve inovatif IT teknolojilerine güvenmeye devam edeceklerini dile getirdi.

Güvenlik ve hata söz konusu ise sıfır tolerans

Atos Türkiye İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Ahmet Doğan ise bu alanda 14 yıllık deneyime sahip olan Atos’un “güvenlik ve hata söz konusu olduğunda sıfır tolerans” yaklaşımına dikkat çekerek şu değerlendirmeleri yaptı:

“Atos olarak olimpiyatlarda uzun süredir başroldeyiz. Rio’daki oyunları da Big Data çözümleri ile 8 milyar cihazdan; 4 milyar TV izleyicisine 250 sunucu, 80 farklı sistem ve uygulama ile sadece 0.5 saniyelik sürede aktardık. Seyirciler oyunları televizyonun yanı sıra mobil cihazlar, sosyal medya ve internet kanallarından da kesinti- siz takip edebildiler.

Spor müsabakalarına 300 binden fazla insan akredite oldu. Rio 2016 mobil ve dijital olarak en ‘ bağlı’ olimpiyat oldu ve olimpiyat tarihinde ilk kez tüm uygulamalar buluta taşındı. Tek bir ekrandan izleyicilere, canlı spor etkinliklerinin sonuçlarını, istatistikleri, sporcuların biyografileri ve sosyal medya diyaloglarını sunabildik. Hatta yorumcu bilgi sistemi de kurduk.”

Rio Olimpiyat Oyunları Big Data çözümleri ile 8 milyar cihazdan; 4 milyar TV izleyicisine 250 sunucu, 80 farklı sistem ve uygulama ile sadece 0.5 saniyelik sürede aktarıldı. Her saniyede 400 adet IT güvenlik vakası yaşandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.