TEKNO BLOG

Dunya Tekno Trend - - TEKNOLOJİ GÜNDEMİ -

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları Wi-Fi bağlantı hızını üç kat, kapsama alanını iki kat artıran yeni bir teknik geliştirdi. MegaMIMO 2.0 adını verdikleri sistem Wi-Fi sinyallerini farklı bir yolla iletiyor. Bu yeni sistem ile çoklu bağımsız vericiler birbirlerini engellemeden birden fazla bağımsız alıcıya aynı kabloyla veri gönderilmesi mümkün olacak.

Özyeğin Üniversitesi önderliğinde, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğiyle kurulan, Türkiye’de optik kablosuz haberleşme alanında faaliyet gösteren ilk Ar-Ge Merkezi olan Optik Kablosuz Haberleşme Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi (OKATEM), Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsünde açıldı.

Canon, EOS 5D ailesinin en yeni üyesi 5D Mark IV’ü tanıttı. 5D Mark IV, 7 kare/sn’lik hızı, 30,4 megapiksel CMOS sensörü ve 4K video kaydıyla dikkat çekiyor. Haber çekimleri veya hayvanların doğal ortamlarında çekimleri gibi sessiz çekim yapmak gereken durumlarda asgari gürültüyle çekim olanağı sunan ‘Sessiz Tek Çekim’ modu da bulunuyor.

Işık Üniversitesi, Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı (Future Circular Collider-FCC) projesi için Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne (CERN) katılımcı oldu. Proje ile, Işık Üniversitesi dünyanın en önemli buluşlarını gerçekleştirmeye katkı sağlama fırsatına kavuşacak.

ESET araştırmacıları, tweet’lerle kontrol edilen ve Android cihazlarda bir arka kapı açarak, başkaları tarafından kontrol edilmesini sağlayan bir truva atını keşfetti. “Android/Twitoor“olarak tanımlanan bu kötü amaçlı yazılım, Twitter’ı kullanan ilk Android odaklı uygulama oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.