‘Eğitimdeki gürültü dijitalleşme ile biter’

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN KARABOĞA kezban.karaboga@dunya.com oga@dunya.com

Şu günlerde eğitim sektöründe bir gürültü kopuyor. Kapanan okullar, MEB’de personelin, öğretmenlerin uzaklaştırılması… Aslında bu hengame Türkiye’nin eğitim politikalarının yeniden kurgulanması için bir fırsat.

Sınav Uzmanı Kurucusu Can Gürses, “Tam da şimdi Türkiye’nin eğitim sisteminde ve bu eğitim sisteminin merkezinde yer alan sınav sisteminde ‘dijital’ bir renovasyon yapabiliriz. İşe FATİH Projesi’nin etrafındaki başarısızlık bulutunu dağıtmakla başlayabiliriz” diyor.

Son zamanlarda eğitim sektöründe gürültü kopuyor. Malum, son yaşananlarla birlikte Türkiye’de, dile kolay, 1000’den fazla özel eğitim kurumu kapandı. Kapatılan üniversite sayısı toplam üniversite sayısının yüzde 8’ine denk geliyor. Uzaklaştırılan öğretmenlerin sayısı tüm öğretmenlerin yüzde 3’üne karşılık geliyor ve işten çıkarmalar devam ediyor. En çok personelin uzaklaştırıldığı, toplam çıkarılan personelin yarıdan fazlasının olduğu kurum da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB). Bakın, teşbihte hata olmaz, İstanbul Üniversitesi’ndeki tüm akademisyenlerin hepsinin bir anda işten çıkartıldığını düşünün, eğitim sektöründe işte böyle büyük bir ‘sorun’ yaşanıyor. İşin yayıncılık, dershaneler kısmında yaşananlar da ayrı. Türkiye’deki KPSS, YGSLYS, Askeri Lise gibi hayati sınavların sorularının çalındı- ğı da gün gibi ortada duruyor. İşte, aslında bu kaotik dönem Türkiye’nin eğitim politikalarını, daha özelde ise merkezi sınav sistemini yeniden kurgulaması için önemli fırsatlar sunuyor. Peki, ama nasıl? Bu soruyu, Sınav Uzmanı Kurucusu Can Gürses’e sordum. Can Gürses, eğitim sektöründe kopan gürültünün dijitalleşme ile bitebileceğini, yaşanan sıkıntıların aşılabileceğini söylüyor. Merkezi sınav sisteminin yeniden kurgulanmasını ele alalım ve madde madde gidelim.

• Örneğin diyor ki Gürses, “Tüm sınavlarda bilgisayar ortamında sınav uygulamasına geçmenin hazırlıklarına başlamalıyız. Bunu Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda ( YDS) yapıyoruz. Türkiye’deki tüm okullardaki bilgisayar sayısının ( halihazırda 45 öğrenciye 1 bilgisayar düşüyor), FATİH Projesi’nin de verebileceği destekle, bu ihtiyacı karşılamak zor değil." Can Gürses’in önerisi çarpıcı: "Türkiye’de üniversite sınavı neden yılda sadece 1 kez yapılıyor? Örneğin Scholastic Aptitude Test (SAT), 5-6 kez yapılıyor. Bunun gibi üniversite sınavları da dijital olsun ve çok kez yapılsın. Öğrenciler defalarca girmek isteyeceklerdir. Bu, gelir yaratan da bir yöntem olacaktır.

• Dijital sınavların algoritmasını çözmek çok zor, sınavlarda sorular rastlantısal gelir. Kullanıcının karşısına çıkan bir sonraki soru, o kullanıcının önceki sorularda gösterdiği performansa göre belirlenir. Sınavda öğrenciler farklı soruları yanıtlayarak ilerler. Sahtekarlığa maruz kalacak bir sistem. Sınavların güvenliğini sağlamak geleneksel merkezi sınavlardaki güvenliği sağlamaya göre daha kolay. Dolayısıyla herhangi bir öğrencinin sınav günü karşısına gelecek soruları bilmesine yoktur.

Özetle, Sınav Uzmanı Kurucusu Can Gürses Türkiye’nin eğitim sisteminde ve bu eğitim sisteminin merkezinde yer alan sınav sisteminde ‘dijital’ bir renovasyon çağrısı yapıyor ve bunun ilk adımının FATİH Projesi’nin etrafındaki başarısızlık bulutunu dağıtmak olduğunu söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.