Teknokentler meyve vermeye hazır, büyük işler yolda

Türkiye’de teknoparkların ve oluşturdukları yenilik ekosisteminin 15 yıla yaklaşan geçmişleriyle belirli bir olgunluk düzeyine geldiğini söyleyen Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten, "Sektörlerdeki ihtisaslaşmanın teknoparklarda hayata geçir

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Teknopark İzmir, Türkiye'nin ilk kurulan teknoparklarından biri. Aynı zamanda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca açıklanan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde yer alan ilk dört teknoloji geliştirme bölgesinden biri. Türkiye’nin tek Yüksek Teknoloji Enstitüsü olan İzmir Yük sek Teknoloji Enstitüsü’nün güçlü akademik kadrosu Teknopark'taki firmalara güç katıyor.

Türkiye’de teknoparkların ve oluşturdukları yenilik ekosisteminin 15 yıla yaklaşan geçmiş- leriyle belirli bir olgunluk düzeyine geldiklerini ve artık yenilikçilik ekosistemde bir bilgi birikimi ve ürün/üretim tecrübesi oluşturduklarını söyleyen Teknopark İzmir (İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi AŞ) Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten, önümüzdeki dönemde ekosistemi ve teknoparkları daha da güçlü kılacak farklı haberler almaya başlayacağız" dedi.

Son yasalaşan Ar- Ge Reform Paketi’nde bölgelerdeki mevcut ayrıcalıklara yenilerinin dahil edildiğini ve ihtisaslaşmaya doğru yol alındığı gözlemlendiğini belirten Erten, şunları anlattı: "Teknoloji geliştirme bölgeleri, bu ihtisaslaşmayla önümüzde- ki dönemde ekosistemin çok daha önemli bir paydaşı haline gelecek."

Erden, bilişim, sağlık, biyoteknoloji, nanoteknoloji, savunma, uzay, havacılık gibi öncelikli olarak belirlenen sektörlerdeki ihtisaslaşmanın teknoparklarda hayata ge- çirilmesi ve tasarım faaliyetlerinin de yine bu kapsamda yer almasıyla ekosistemde, ‘çok daha büyük işler’in ortaya çıkacağını ifade etti.

Ankara ve İstanbul'un yanı sıra İzmir de öne çıkıyor

Ekosistemde Ankara ve İstanbul’un yanı sıra İzmir de öne çıkan şehirler arasında bulunduğunu söyleyen Erten, "Marka teknoparklar arasında Teknopark İzmir de yer alıyor. Bölgede yazılım ve bilişim sektörü, firma sayısı olarak öne çıkıyor. Çalışmalarını yazılım ve bilişim alanında sürdüren firmalarımız; otomasyon, sağlık, kamu yönetimi, finans ya da bankacılık, ulaşım, savunma, havacılık ve gıda gibi sektörlerine yönelik önemli projeler geliştiriyor" dedi.

Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten

Teknopark İzmir Genel Müdürü Doç. Dr. Murat Erten

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.