İnternet ölçümlemeleri de artık ‘günlük’ raporlanacak

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, internet gibi sürekli değişen dinamik bir mecranın bir ay geriden raporlanıyor olmasının günümüz şartlarına çok uygun olmadığına işaret ediyor ve ekliyor: “IAB olarak, başlatmayı planladığımız yeni dön

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DERYA COŞKUN SAYIN

Dünyada 43 ülkede faaliyet gösteren Interactive Advertising Bureau (IAB), günümüzde, interaktif reklamcılığın gelişmesi ve reklam yatırımlarından daha fazla pay alması adına faaliyetlerini sürdürüyor. IAB’nin Avrupa'daki ülke bazlı örgütlenmesi IAB Europe tarafından koordine ediliyor. Bu yapının içerisinde IAB Türkiye, 2007 yılında bir platform olarak başladığı yolculuğuna 2011 yılından bu yana dernek olarak devam ediyor. Dijital reklamcılığın adeta dibi görünmeyen bir derya-deniz olduğunu söyleyen Interactive Advertising Bureau (IAB) Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kurşun, 2011 yılında platform olarak sektörün ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarına kanaat getirmelerinin ardından, faaliyetlerine dernek olarak devam ettiklerini belirtiyor.

Akademik dünya dijitalin hızına ulaşmada zorlandı!

Sektörün çok hızlı geliştiğini ifade eden Mahmut Kurşun, geleneksel mecranın da artık kendini transforme ettiğini, dijitale adapte olduğunu vurguluyor. Kurşun, “IAB Türkiye, sektörün veriye dayalı planlama ve satın alma yapması için gerekli araştırma çalışmaları yürütüyor ki, bunların en büyüğü internet ölçümleme araştırması... İkincisi de dijital reklam takip araştırması. Dijital reklamın takibi gerçekten çok zor! Sonsuz bir evrende yayınlanan reklamları takip etmek, üstelik bir de kişiselleştirilmiş, özel hedeflemeli reklamlar da düşünüldüğünde, ne televizyona ne de basına benziyor. Bu konu ile ilgili bir çözümler gelişiyor. Bu tür analizlerle ilgili raporlar da olacak. Böylece hem markalar hem yayıncılar rakiplerini daha iyi izleyip stratejilerini rakip analizine göre geliştirebilecek.

Mahmut Kurşun, "Araştırmalarla birlikte eğitim çalışmalarımızı da çok önemsiyoruz. Çünkü sektörde ciddi bir insan kaynağı eksiği var. Üniversiteler dijital dönüşüme yeterince adapte olabilmiş değil” diyor. Kurşun ayrıca, akademik dünyanın dijitalin gelişim hızını ya- kalaması gerektiğini dile getiriyor.

Yaptıkları işin temelinde ‘güven’ olduğunu söyleyen Mahmut Kurşun, sektör ne kadar şeffaf olursa o denli itibarlı olunacağını kaydediyor. Kurşun şöyle devam ediyor: “Hâli hazırda ölçümleme denilen bir kavram var. Bütün bunlar için denetim faaliyeti yapılıyor. IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması'nı dünyanın önde gelen denetim kuruluşlarından Deloitte denetliyor. 2017 yılının ilk çeyrek planındaki günlük raporlama projemizle birlikte denetim çalışması da revize edilecek. Günlük raporlamanın test çalışmaları bu yılın sonuna doğru başlayacak, fiilen lanse edilmesi önümüzdeki yılın başı diye öngörüyoruz.” Kurşun “Ayrıca dijitalin markaya sağladığı değeri de farklı şekillerde de ifade edebilmek gerekiyor. Sadece tıklamadan öte, dijital reklamın markaya katkısını ( brand lift), markaya olumlu etkisini de ölçümleyebilmek lazım. Özellikle privacy endişelerinin öne çıkması ile insanlar ilgilendiği bir reklamla karşılaştığında reklama tıklamak yerine, direk o markanın sitesine giderek o ürüne, hizmete ulaşmaya çalışıyor. O yüzden dijitali sadece tıklamaya indirgememek ve büyük resmi doğru ortaya koyabilmek lazım” diyor.

Dr. Mahmut Kurşun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.