"İyi girişimin kokusunu almayı öğrenmeliyiz"

Türkiye'de girişim yatırımı konusunda hala öğrenecek çok şey olduğunu dile getiren İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol, iyi girişimin kokusunu almayı öğrenmek gerektiğini vurguladı.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

İstanbul Teknokent, Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden biri olan İstanbul Üniversitesi'nin çatısı altında yer alıyor. İstanbul Teknokent, fikir aşamasındaki girişimcilere ve Ar- Ge çalışmasıyla ihracat yapmak isteyen firmalara destek veriyor. Türkiye'de girişim yatırımı konusunda hala öğrenecek çok şey olduğunu dile getiren İstanbul Teknokent Genel Müdürü Yasin Erol, iyi girişimin kokusunu almayı öğrenmek gerektiğini vurguladı.

Amerika'da yatırımcıların sağlam koku aldıklarını ifade eden Erol, "Yatırımcılar nereye, ne kadar, nasıl yatırım yapacaklarının yani iyi yatırımın kokusunu alıyorlar. Bizde böyle değil. Bizim de koku duyumuz gelişmeli. Türkiye olarak bu stratejileri de geliştirmemiz lazım. İstanbul Teknokent olarak Silikon vadisindeki yatırımcı buluşmalarına yatırımcı götürmek istiyoruz. Buradan giden bir yatırımcı belki de oradaki bir yabancı girişime yatırım yapacak ve kazanacak "dedi.

Türkiye'deki girişimcilerin en olumsuz özelliğinin çabuk vazgeçme ve çabuk moral kaybetme olduğunu söyleyen Erol, "Türkiye'deki girişimcilerin vazgeçmeme ve inat etme durumu yok. Biz çabuk pes eden bir halkız. Aynı yerden birkaç kez ısırılmak istemiyoruz. Aslında güçlü firma olmak için aynı yerden birkaç kere ısırılıp olgunlaşmak lazım.

Ayrıca bizim girişimci neslin düştükten sonra, kalkması zor oluyor. Projelerine sevdalanıyorlar. Ve başarısız olduklarında da dünyaya kü-

süyorlar.Bu iş burada olmaz demeye başlıyorlar. Bu çok yanlış bir tutum. Bundan biran önce vazgeçmek gerekiyor"

diye konuştu.

Mühendislik ücretleri düşük

Türkiye'de mühendislik birim ücretlerinin çok düşük olduğunu vurgulayan Erol, şunları anlattı: "Teknokentler sayesinde personel ge-

lir vergisi muafiyeti var. Biz şirketlere, 'Bundan kendi adınıza yararlanın ama çalışanlarınızın da gelir durumunu yukarı çekmeye çalışın. O zaman verimlik artar. İki arsa almaktan daha çok kar edersiniz' diyoruz. Türkiye'de mühendis 2 bin 500 liraya çalışırken, bin 200 lira asgari ücret çok normal. Mühendislik ücretlerini yukarı çektiğimizde asgari ücreti de yukarı çekebiliriz. Biz bu bilinci oturtmaya çalışıyoruz."

Yasin Erol

"Biz çabuk pes eden bir halkız. Aynı yerden birkaç kez ısırılmak istemiyoruz. Aslında güçlü firma olmak için aynı yerden birkaç kere ısırılıp olgunlaşmak lazım."

İSTANBUL TEKNOKENT'TEN DİPNOTLAR

Yasin Erol

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.