Yapay zeka mı istiyorsunuz? Açık Pazar’a buyrun…

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Bazıları, Google ve Facebook’un yapay zeka dünyasına hakim olacağından endişeli. Bu son derece normal bir endişe. Elon Musk ve Sam Altman da aynı endişeyi yaşadılar ve bu nedenle OpenAl adını verdikleri bir startup kurdular. Son yıllarda Google ve Facebook, yapay zeka konusunda o derece önemli çalışmalar gerçekleştirdiler ki, ses tanımadan güvenliğe kadar her konuda yapay zeka gündeme gelmeye başladı. Son olarak yapay zeka konusunda öne çıkan isim ise Diego Oppenheimer. Oppenheimer tarafından kurulan startup'un adı Algorithmia. Hedef, yapay zekanın sadece birkaç ismin hegemonyası altında olmasını engellemek.

Belki geleceği çoktan keşfettik

Oppenheimer Algorithmia’yı, algoritmalar için bir açık pazar olarak tanımlıyor. Algoritma, şirketler ve program geliştiricileri tarafından websitelerini ve uygulamalarını güçlendirmek için kullanılan kodlar anlamına geliyor. Oppenheimer’in açık pazarı da, yüz tanıma, karakter tanıma gibi görevleri yerine getirebilen öğrenen algoritmaları kapsıyor. OpenAI ham yapay zeka paylaşırken, Algorithmia yeni hizmetler doğrultusunda tasarlanmış çalışan algoritmalar sunuyor. Oppenheimer ise, “Belki de geleceği çoktan keşfettik ve aslında akademik kağıtlar arasında sıkışıp kalmış durumda” diyor. Aslında yapay zekayı demokratikleştirmek için çaba gösteren startuplardan sadece birisi Algorithmia. Onun dışında Clarifai, Nara Logics ve MetaMind gibi, uygulamalara yapay zeka kurmak için gerekli araçları sunan startuplar da var. Bu sırada, Google, Amazon ve Microsoft gibi devler de benzer şekillerde çalışan bulut işlem hizmetleri kuruyorlar. Algorithmia, grafik tasarımdan, el sanatlarına, emlaktan, eski perakende hizmetleri gibi ürün ve hizmet sunan pazar yerleri gibi çalışıyor. Herkes pazara bir algoritma yükleyebiliyor ve yine isteyen herkes belli bir ücret ödeyip bu algoritmayı kullanabiliyor.

Derin öğrenme

Farklı olan ise, derin öğrenme algoritmaları. Yapay zekanın görüntü ve ses gibi her türlü bilgiyi ayırt edip kategorilere ayırarak analiz etme becerisini geliştirme algoritmaları olarak özetlenebilecek ‘Derin öğrenme” (deep learning), büyük firmalar başta olmak üzere teknoloji sermayesinin son yıllarda büyük yatırımlar yaptığı bir alan. Bu alanda faaliyet gösteren girişimlerin de önümüzdeki yıllarda büyük çıkış yapması bekleniyor. Algorithmia bugün 2 bin 500’ün üzerinde algoritma sunuyor. Bunların 18’i derin öğrenme modellerinden oluşuyor. İnsan beynindeki nöron ağları temeli ile inşa edilen bu ağlar, inanılmaz boyutlarda veri analizi gerçekleştirerek çok farklı görevleri öğrenebiliyorlar. Colorize algoritması bunlardan birisi. Bu algoritma, siyah-beyaz fotoğrafları renklendirebiliyor. Colorize, UC Berkeley Vision Lab’da bir öğrencinin tezinin bir parçası.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.