Gelecek dönemde bilim girişimcileri de artacak

Sektörün içinden gelen deneyimli beyaz yakalı girişimcilerin ve son iki yıldır yaratıcı endüstri girişimcilerinin çoğaldığını söyleyen Endeavor Kurucu Genel Sekteri Didem Altop, gelecek dönemde bilim girişimcilerinin de artacağının sinyalini verdi

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI

Endeavor Derneği, sürdürülebilir ekonomik kalkınma amacıyla seçilmiş etkin girişimcilere ivme kazandırmak üzere yerel ve uluslararası fikir önderlerinden oluşan mentör, danışman ve yatırımcı ağı üzerinden maddi ve manevi destek sunuyor. Yemeksepeti, İninal, Armut.com, Iyzico gibi girişimlere destek veren Endeavor, 10 yıldır girişimcilik ekosistemine katkıda bulunuyor. Inovasyon ve girişimciliğin olağanüstü rekabet gücü ve değer yaratma potansiyeline aracı olduğunu vurgulayan Endeavor Kurucu Genel Sekreteri Didem Altop, 10 yıl önce internet ve mobil üzerinde kurulan pazar yerleri ve uygulamalarını görürken, son 5 yıldır sektörünün içinden gelen deneyimli beyaz yakalı girişimcilerin çoğaldığını dile getirdi. Artık özellikle big data, bulut teknolojisi ve Ar- Ge’ye yatırım yapan B2B startupları gördüklerini hatta son iki yıldır yaratıcı endüstri girişimcilerinin çoğaldığını söyleyen Altop, gelecek dönemde bilim girişimcilerinin de artacağının sinyalini verdi. İşsizliğin çok yoğun olduğu Türkiye'de girişimciliğin gençler arasında gitgide ilgi çektiğini ve alternatif bir kariyer seçeneği sunduğunu dile getiren Altop, "Günümüzde gençler saygın bir kariyer olarak girişimci olmayı hedefliyor. Bu hedefe doğru ilk adım olarak startup ekosisteminde çalışmayı tercih ede- biliyorlar. Olumlu yönden başarılı girişimcilerin mentor ve yatırımcı olarak ekosisteme ivme katmaya devam ettiklerini görüyoruz. Kurumların ve üniversitelerin girişimci iş birliklerine daha fazla önem verdiğini görüyoruz. Ancak eğitim, finansman ve her türlü dayanışma fırsatına daha çok eğilmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Ekosistem olgunlaşıyor

2016 döneminde çok yüksek büyüme potansiyeli olan, yenilikçi ve somut katma değer sağlayan yeni startup'lar ile karşılaştıklarını dile getiren Altop, şunları söyledi: "Özellikle B2B alanında, Ar- Ge temelli ve tasarım kökenli yeni startuplar ile daha sık tanışıyor olmamız ekosisteminin olgunlaşıyor olmasına çok iyi bir gösterge. Girşimcilik alanında daha önce hiç görmediğimiz kadar farklı kurumlar arasında dayanışma görüyoruz. Birçok Endeavor girişimcisi ilk günden global oyuncu olma yolunda harekete geçti. Türkiye pazarı iyi bir test alanı ama bu alanı kullanıp global düşünmek gerekiyor. "Eskiden girişimcilik nedir' gibi konularla ilgilenirken artık daha derin ve spesifik konulara giriyoruz. FinTech, AdTech, CleanTech gibi kulvarlar ortaya çıktı." Önümüzdeki yıl KOBİ'lere hizmet eden girişimciler ön plana çıkacağını dile getiren Altop, "Ar- Ge temelli ve tasarım kökenli ürün ve hizmetlerin ticarileştirmesi ve markalaşması da çok kritik bir gündem haline gelecek. İhracat, sağlık ve tarım odaklı start-uplar ön plana çıkacak" dedi.

Endeavor Kurucu Genel Sekreteri Didem Altop

2015 Aralık itibariyle Endeavor Ağı’ndaki 22 aktif girişimci şirketin yarattıkları toplam istihdam 3 bin 300’e, toplam ciro ise 665 milyon TL’ye ulaştı. 2006 yılından bu yana toplam 254 şirketi Endeavor Girişimcisi seçti ve bu şirketlerden 248 tanesine halen aktif olarak hizmet veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.