Türkiye'nin ilk ihtisas teknoparkı: DEPARK Sağlık

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN AN KARABOĞA kezban.karaboga@dunya.com karaboga@dunya.com

Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK), Türkiye'nin 35'inci Teknoloji Geliştirme Bölgesi, 2013 yılında kuruldu. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin (DEU) iki büyük kampüsünde faaliyet gösteriyor. Bünyesinde iki tane teknopark var. Bunlardan bir tanesi Depark Sağlık, diğeri DEPARK Tınaztepe. DEPARK Tınaztepe, genel amaçlı bir teknopark yani bilişim, nano-teknoloji, teknolojik tekstiller, deniz teknolojileri alanlarında çalışan şirketler ile yoluna devam ediyor. Fakat DEPARK Sağlığın ilginç özellikleri var. Bakın, anlatayım. Bu, bir hastane içi, hastaneye entegre TEKNOLOPARK. Nasıl oluyor? Bünyesinde hastane, tıp fakültesi, araştırma merkezi, teknoloji transfer ofisi, kuluçka merkezi var. Bu şekilde, Türkiye'deki tam entegre ilk sağlık TEKNOLOPARK olma özelliğini kazanıyor. Şu anda 1.100 çalışanı var. Dahası, içeride 135 şirket çalışıyor. Bu şirketlerin çoğu, 'sağlıkta' ihtisaslaşan şirketler. DEPARK Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Özgören'in aktardığına göre, şu anda yüzde 100 doluluk oranı var. Diyor ki Prof. Özgören, "Yüzde 100 doluyuz, yüzde 150 talep var. Teknoparka girmek için 80 kadar firma sırada bekliyor."

Binasının adı 'zeytin', sırada 'incir' var

DEPARK Sağlık, önce 'Nar' grup olarak ifade edilen 10 adet konteynırın sağlık yerleşkesine kurulmasıyla resmen faaliyete başlıyor. Sonra buna DEU İnciraltı Yerleşkesindeki, 3 bin metrekarelik alanda kurulan 'Zeytin' isimli bina ekleniyor. 'Zeytin' binasında, 42 ofis, 2 toplantı salonu, 1 kuluçka merkezi var. Bu binanın 7/24 çalıştığını belirten Özgören, "Zeytin binası Türki- ye'nin ilk ve hastaneye entegre tek sağlık ihtisas teknoparkıdır. Burası canlı bir organizma gibidir. Araştırmacılarımız, 7/24 gelip çalışabiliyorlar. Şimdi bir de 'İncir' binası yapacağız" şeklinde konuşuyor.

'Güncele değil geleceğe odaklandık'

"Türkiye'nin ve dünyanın ihtiyaçları nelerdir?" soruları ile çalıştıklarını belirten Prof. Özgören, "Türkiye'nin güncel dertlerine değil, dünyanın varması gereken yere doğru odaklanmış vaziyetteyiz. Türkiyenin içinde zaman kaybetmek yerine , rotamızı dünyada gidilmesi gereken yere doğru kırdık. Bu nedenle ciddi bir şekilde öne geçtik. Uluslararası gerçeği, Türkiye gerçeği ile entegre etmek için çabalıyoruz" diye konuşuyor. Prof. Özgören, yarattıkları ekosistemden kamunun, özel sektörün ve ilgili tüm paydaşların faydalanmasını hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.