DİDEM ALTOP'TAN GİRİŞİMCİLERE ÖNERİLER

Dunya Tekno Trend - - ARAŞTIRMA- GELİŞTİRME -

Hedeflerinizi belirleyin: Gideceğiniz ▶ yolu önceden tanımlayarak beklentilerinizi ve finansal hedeflerinizi oluşturabilirsiniz.

Takımınızı oluşturun: Ekip arkadaşlarınızı ▶ seçerken muhakkak iyi anlaşabildiğiniz ve yeteneklerinizle birbirinizi tamamlayan kişiler olduklarına dair özen gösterin.

Mentor bulun: Hedefinizi belirleyip ▶ gerçekleştirmenizde destek olacak takımı da bir araya getirdikten sonra yolunuza ışık tutacak mentoru bulun. Girişimcilik maceranızda yaşadığınız ve yaşayacağınız sorunların, iniş-çıkışların ve başarıların benzerlerini başka girişimciler ve iş dünyasından kişiler de yaşamıştır.

Müşterinizi iyi tanıyın: İş modelinizi ▶ tasarlarken veya kalıplaştırırken hedef kitlenizi doğru tanımlamanız çok önemlidir. Müşterinizi ve özelliklerini iyi tanımanız hizmet ve ürünlerinizi şekillendirmenizde ve onlara ulaşacağınız kanalları tercih ederken kullanım kılavuzunuz olacaktır.

Sunum tekniklerinizi geliştirin: Kendi ▶ işinizi kurduğunuzda her aşamada bir satıcı profesyonelliğinde kendini anlatabilmeniz gerekir. Gerek ürününüzü müşterilerinize pazarlarken, gerek ortak/yatırımcı/çalışan/mentor ararken kendi işinizin ve ürününüzün değer vaadini insanlara göstermeniz ve inandırmanız gerekmektedir. Bu amaçla girişimci adayları

sunum tekniklerini iyi yönetmeli ve bir pitch sırasında veya konuşmada karşı tarafa uygun hikaye anlatıcılığına sahip olmalı. • Mümkün olabildiğince networking yapın: Bir iş kurarken etrafınızda çalıştığınız sektörle ilgili insanların olması çok önemli.

Her zaman yeni bilgiler öğrenmeye ▶

çalışın: Bir girişimci durmadan sorun çözmek üzerine çalışır, bir problemi fırsata çevirmenin yollarını arar ve inovatif fikirler ortaya koyar. Çoğu zaman bu tek seferlik değil devamlı süren ve gelişen bir durumdur. Girişimcinin bu ruhunu taze tutması için sürekli kendisini geliştirmesi ve yeni teoriler trendler öğrenmeye açık olması gerekmektedir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.