Yazılımcılar Ar-Ge'ye mecburlar!

Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı Mehmet Buğra Koyuncu, rekabetin en yoğun olduğu sektörlerden birinin yazılım olduğunu hatırlatarak, yazılımcıların var olabilmeleri için Ar-Ge yapmalarının şart olduğunu dile getirdi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Logo Yazılım, 1984 yılında mühendislik ve proje yönetimi uygulamaları geliştirmek üzere kurulan bir startup şirketi. Bugün, BT sektörü içerisinde uygulama yazılımları alanında faaliyet gösteren Logo, 2000 yılından bu yana halka açık. Küresel bir marka olma hedefiy- le çalışmalarını yürüten Logo, 41 ülkede faaliyet gösteriyor.

Şirketin büyük bölümünün ürün geliştirmeye odaklandığını belirten Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı Mehmet Buğra Koyuncu, Ar- Ge yatırımlarında sektör lideri konumunda bulunduklarını ileri sürdü. Logo'nun 2015 yılında 41 milyon TL ile satışlarının yüzde 32’sini araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırdığını söyleyen Koyuncu, "Satışların yüzde 25'i ayırıyorduk. 4 yıl boyunca istikrarlı bir şekilde bu oran büyüdü. O yıllarda bile Ar- Ge'ye en çok kaynak ayıran firmaydık. Şimdi geldiğimiz noktada bu liderliği açık ara sürdürüyoruz. Dünyadaki yazılım firmalarına baktığımızda da en fazla ayıran bizim olduğumuzu görüyoruz" diye konuştu. Logo'nun çok hızlı büyüyen bir şirket olduğunu ve bu hızlı büyümesine rağmen yarattığı kaynakların çoğunu yeniden Ar- Ge'ye yatırdığının altını çizen Koyuncu, "Teknoloji ve Ar- Ge’yi uzun vadeli büyümenin temeli olarak görüyoruz. Ar- Ge’ye ve yazılımda mükemmeliyete yatırım yapmayı ve yüksek kaliteli çözümler sunmayı ilke ediniyoruz" dedi. Yazılım sektöründe rekabet çok daha yoğun olduğunu söyleyen Koyuncu, bu rekabetin içinde var olabilmek için yazılım firmalarının daha çok Ar- Ge yapmaya mecbur olduklarını dile getirdi.

Türkiye, Ar-Ge'yi daha fazla dile getiriyor

Türkiye'nin artık Ar- Ge yapması gerektiğini daha fazla dile getirdiğini ifade eden Koyuncu, şunları anlattı: "Türkiye artık sadece büyümenin değil, katma değerli büyümenin önemli olduğunu anladı. Logo olarak, Ar- Ge ve yatırım konusunda kendi dışımızdaki motivasyona bel bağlamadık ve hep kendi kaynağımızla yaptık. Yasal teşviklerden yararlandık teknoparkın içinde olma avantajını kullandık. Bu prensiple devletten beklentilerimizden ziyade özünde sermaye sahiplerinin bu alandaki avantajları görüp yazılım alanına yatırım yapmalı. Türkiye'de hep söyleniyor ama bir gerçek var o da katma değerli üretim yapmak. En çok katma değerde yazılım ve teknolojide dolasıyla daha çok

firmanın bu alana yatırım yapması gerekiyor. Bugün baktığında Türkiye'deki yazılım sektörü büyüyor ve yazılım penetrasyonu artıyor."

Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı Mehmet Buğra Koyuncu

Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı Mehmet Buğra Koyuncu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.