Kurumlar için Facebook geldi

Facebook uzun zamandır üzerinde çalıştığı kurumsal sosyal medya uygulaması Facebook Workplace’i kullanıma sundu. Yeni uygulama ile kurumlar kendi çalışanlarının bilgi paylaşım ve iletişimini Facebook deneyimi ile artırabilecekler.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ murat.yildiz@dunya.com

Sosyal ağlar her yanımızı sarmış durumda. Birçok çalışan gününün büyük bir kısmını sosyal medya hesaplarını kontrol ederek geçiriyor. Hatta çalışanların çoğu eğer kurumları yapmaz ise, Facebook başta olmak üzere kendi aralarındaki iletişimi artırmak için gruplar kuruyor, sayfalar yapıyor. Bugün Facebook’ta çalıştığınız kurumun ismini aratacak olursanız benzer bir durumla karşılaşmanız olası.

Şirket içi iletişimi artırmak için kurumsal portallar her ne kadar yoğun olarak kullanılıyor olsa da pek çoğu ya Facebook’a benzemek için hazırlanmış yapılar ve kesinlikle aynı deneyimi sunamıyorlar. Gerçek şu ki çalışanlar, aynen Facebook gibi bir uygulamayı kendi iş arkadaşları ile birlikte kullanmak istiyorlar.

Facebook bu ihtiyacı yıllar önce fark etti ancak son kullanıcıya yönelik çalışmalarla o kadar yoğundu ki kurumsal ihtiyaçlara yönelik çözümlere sıra gelmemişti. İlk defa geçen sen Facebook At Work olarak duyurulan proje kapsamında kurumların artık birer minik Facebook uygulamasına sahip olabileceklerinden bahsedilmeye başlandı. İlk beta testleri geçtiğimiz yıl yapılan uygulama 10 Ekim ta- rihi itibariyle tüm şirketlerin kullanımına sunulmuş oldu. Tek bir farkla, artık ismi Facebook Workplace.

Bildiğimiz Facebook ama yeni özellikler ile

Facebook Workplace’in günlük hayatta kullandığınız Fa- cebook’tan çok farkı yok. Çalışanların sosyal ağa bağlanabilmeleri için yeni hesap açmaları gerekmeyecek. Teknoloji departmanları e-posta tabanlı ya da birkaç farklı hesap kontrolü ile kullanıcıları kolayca ekleyebilecekler. Bundan sonrası ise aynen Facebook’ta olduğu gibi haber akışında arkadaşlarınızın paylaştığı şeyleri görebilecek, farklı gruplar kurabilecek ve tüm iş arkadaşlarınız ile sohbet edebileceksiniz. Ancak Facebook işletmelerin başka ihtiyaçlarını da düşünerek var olan servislerini iş ihtiyaçlarına yönelik uyarlamış durumda. Örneğin sesli arama fonksiyonu daha ön planda tutulmuş. Aynı şekilde canlı yayın özelliği sayesinde belirli bir çalışma grubuna ya da tüm şirkete sunum yapabilmek mümkün hale gelmiş.

Yalnızca sosyal bir iletişim sağlamayacak

Facebook Workplace’in kurumlara sunacağı en büyük avantajlardan biri de şirketler arası iletişimi artıracak olması. Kurumlar dilerlerse farklı şirketlerdeki Workplace kullanıcıları ile iletişime geçebilecekler. Bu yalnızca sosyal bir iletişim olmayacak, birbirinden bağımsız iki farklı şirket çalışanlarının ortak proje geliştirmesi, sanal toplantılar yapması da mümkün hale getirilmiş olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.