İŞ cebimize bildirim olarak gelecek

İnsan kaynakları dijitalleşmeyle en hızlı değişen alanlardan biri. REED Global Yönetim Kurulu Başkanı James Reed geliştirdikleri uygulama ile adayların kendilerine uygun pozisyonlardan Facebook bildirimi gibi haberdar olduğunu söylüyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - HİLAL SARI hilal.sari@dunya.com

Reed Global Yönetim Kurulu Başkanı James Reed ile teknoloji ve insan kaynakları alanındaki etkileri üzerine gerçekleştirdiğimiz sohbet, sadece yirmi yılda sektörde yaşanan ciddi değişimlerin yaşandığının altını çiziyor. Reed, artık insanların cepten iş başvurusu yaptığını, mobilin İK hizmetlerinde ciddi bir etkisi olduğunu, daha da önemlisi teknolojinin bilinçsizce varılan önyargıları ortadan kaldırdığını aktarıyor.

YATIRIMLARIMIZIN ÇOĞU MOBİLE ÇÜNKÜ İK ARTIK MOBİLDE

İnsan kaynakları teknolojinin ▶ yarattığı dalgaların neresinde kalıyor? Teknoloji her şeyi çok hızlı ve kökten değişmeye zorladı. Hala da çok hızlı bir şekilde değiştirmeye devam ediyor. Bence yeni teknolojilerin geliştirilmesinin daha erken safhalarındayız. World Wide Web ortaya çıka- lı sadece 20 yıl oluyor. Reed olarak online insan kaynakları hizmetine 1995 yılında İngiltere'de başladık fakat şimdi yaptığımız iş tamamen bir dönüşüm geçirdi ve ağırlıklı olarak mobile yatırım yapıyoruz. Bireylerin iş arayışı için cep telefonlarına indirebileceği uygulamalara, ayrıca yetenek avcılarının online platformlarda arama gerçekleştirebileceği uygulamalara yatırım yapıyoruz. Bu alanda bu sene de yeni gelişmeler görüyor olacağız.

İNSANLARIN CEBİNDE OLMAK İSTİYORUZ

Bence insan kaynakları alanında işler eskisine göre çok daha mobil hale geliyor. Başka önemli bir değişiklik de insanların artık geçmişleri konusunda nasıl değerlendiriliyor oldukları. Artık çok daha fazla şirket video konferans iş görüşmeleri gerçekleştiriyor. Ya da üniversiteden yeni mezun olmuş trainee pozisyonu adayları için birçok soru&cevap sadece online gerçekleşiyor. Yani teknolojideki gelişmelerin insan kaynaklarını değiştirmesiyle adayların iş verenin masasında yüzyüze oturup görüşme yapabilmesi gittikçe zorlaşıyor. Bu hem iyi hem kötü. İşin en önemli noktalarından biri de süreçteki verimin ciddi anlamda artmış olması. Teknoloji doğru işi doğru kişiyle buluşturma sürecini daha verimli hale getirdi. İnsan kaynakları maliyetleri ciddi anlamda azaldı.

Reed'in cep telefonu uygulamasından bahsedebilir misiniz?

İŞ CEBİNİZE FACEBOOK BİLDİRİMİ GİBİ GELECEK

Cep telefonuyla artık istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Siz röportaj kaydediyorsunuz örneğin. Biz de bunu dikkate alarak insanların cebinde olmak istiyoruz. Bir uygula- mamız var ve aradığınız iş için özellikleri girdiğinizde, size benzer işler çıktığında aynı Facebook veya Twitter'daki gibi bildirim gönderiyor. Şu anda Türkiye'de henüz faal olmayan bir uygulama bu fakat İngiltere'de bu şekilde faaliyet gösteriyoruz.

İK ALANINDAKİ ÖNYARGILAR TEKNOLOJİ SAYESİNDE AZALDI

Süreçlerin birebir görüşmelerden ve grup mülakatlardan bu noktaya kayıyor olması bir anlamda iyi. Çünkü farkında bile olmadığımız önyargıları ortadan kaldırıyor. İnsanlar kendilerine benzeyen insanları daha çok seviyor. Kendilerine benzemeyenleri ise bilinçli olmayan bir şekilde süreçlerde ön yargılı bir şekilde eleyebiliyor. Fakat karakterle ilgili bu önyargılara varmak bir web-kameradan görüşürken daha zor. Teknoloji bu önyargıları da neredeyse imkansız hale getiriyor. Ben zihniyetin önemine çok inanan biriyim. Çünkü yetenekler çok hızlı değişebilir. Ama bir insanın yeni teknolojilerle yeteneklerini geliştirmesi ve kendini geliştirmesi zihniyetine bağlıdır. O yüzden biz Reed'de 'zihniyet yeteneklerden daha önemlidir' deriz.

Adayların tercihleri teknolojiyle değişti mi?

'MİLENYUM'LARA MOBİLDEN ULAŞMAK ZORUNDASINIZ

Birçok uzman, millenyum kuşağından bahsediyor. Onların farklı tutkuları ve davranışları olduğu konuşuluyor. Ve bence de bu gerçekten böyle. Çünkü onlar dijital yerliler. Tüm sahip olduğumuz teknolojiler doğumlarından beri vardı ve hepsi bu teknolojilerle büyüdü. Dolayısıyla onların ilgisini çekmek istiyorsanız yönteminiz daha dijital olmalı. Dikkat aralıkları çok daha kısa olduğu için onlarla iletişim kurarken çok daha dikkatli olmanız gerekiyor. Ve onlara onların kullandığı medya aracılığıyla ulaşmak zorundasınız. Millenyum kuşağında en çok kullanılan medya ise bildiğiniz gibi mobil.

İşveren açısından nasıl bir etkisi oldu bu süreçlerin?

TEKNOLOJİ İYİ ÇALIŞANIN KAÇMA RİSKİNİ DE ARTIRDI

Pazartesileri Sevin! mesajımız bu. İnsanların işlerinde mutlu ve tatmin olmalarını istiyoruz o yüzden de 'pazartesileri sevin' diyoruz. Eğer mutlu değilseniz de biz buradayız, sizin için daha iyi bir fırsat aramak için destek olacağız. Ve bizim web sitemizin en yoğun olduğu saatler pazartesi günleri sabah 10:00 ve 14:00 arası. Çünkü bu saatler insanların işlerinde mutsuzlarsa en ağır haftabaşı sendromu yaşadıkları saat aralığı. Ve giderek çok daha fazla mutsuz çalışan iş başvurularını cep telefonundan yapıyor. Teknoloji insanlara ulaşmayı daha hale getirdi ama bir iş verenseniz, çalışanınızın kolayca başka bir şirkete kaçabilmesi riskini de artırdı. Yani çalışanınızı memnun etmek konusunda iyi bir iş çıkartıyor olmanız gerekiyor teknoloji iyi çalışanların kaçışını da kolaylaştırdı.

YAPAY ZEKA İŞ ARAMANIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLACAK

Yapay zeka İK süreçlerinde kullanılmaya başlandı mı? Mükkemmel adayı mükemmel işle buluşturmak için çok sofistike bir arama teknolojisi kullanılıyor ve yapay zeka da önümüzdeki dönemlerde bu sürecin bir parçası olarak kullanılmaya başlayacak. Nasıl olacağı konusunda ben de çok heyecanlıyım çünkü yapay zeka bu işin, İK uygulamalarının geleceğinin de büyük bir parçası olacak.

Cep telefonuyla artık istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Biz de bunu dikkate alarak insanların cebinde olmak istiyoruz. Bir uygulamamız var ve aradığınız iş için özellikleri girdiğinizde, size benzer işler çıktığında aynı Facebook veya Twitter'daki gibi bildirim gönderiyor.

Yetenek avcıları da teknoloji sayesinde binlerce adaya aynı anda daha kısa sürede ve daha ucuza ulaşabiliyor. Öte yandan iş bulmak bu kadar kolay olunca işverenler çalışanı mutlu edemezse cepten başvuru yapan çalışanlar birer birer kaçıyor.

Reed Global Yönetim Kurulu Başkanı James Reed

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.