E-ticaret girişimlerine altın öğüt: Önce iş planı!

E-ticaret sektöründe olan girişimcilerin, şirketlerini büyütmeleri için gerekli olan ipuçlarını paylaşan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, "Başarılı girişim için her şeyden önemlisi önce iş planı yapmak" diyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Türkiye'de uzun yıllar girişim denince akla e-ticaret geldi. E-ticaret kısa sürede perakende içinde pay kazanmaya başladı. Türkiye'de 30 milyar TL hacme yaklaşan e-ticaret sektörü, her geçen yıl birçok yeni oyuncuya ev sahipliği yapıyor. Ancak bu girişimlerin çok küçük bir kısmı başarılı oluyor. Günlük satışı 2 siparişten fazla olan e-ticaret sitelerinin henüz bin rakamına ulaşmadığını söyleyen ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, şirketini büyütmek isteyen girişimciler için önemli ipuçları verdi. Orhun, en önemlisinin her şeyden önce iş planı yapmak olduğunu vurguladı.

İşi başlarken en az 3 yıllık hedefleri tanımlayın!

E-ticaretin çok hızlı gelişen bir alan olduğunu ve aynı zamanda da çok hızlı aksiyon gerektiren bir yönetim gerektirdiğini dile getiren Orhun, "Bu nedenle, ilk siparişinizi almadan çok iyi bir iş planı yapmak şart. Bu iş planı en az üç yıllık hedeflerinize giden yolları tanım- lamıyorsa, başarınız bir tesadüf olacaktır. Bu süreç, bütün iş yapış şeklinizi, markanızı, müşteriye kattığınız değerleri, pazarlama sürecinizi, operasyonel etkinliklerinizi gibi bütün detayları tanımlamalıdır. İşe başladıktan sonra başınızın ağrımasını istemiyorsanız bu süreçler ve prosedürlerin tamamı hazır olmalı. Eğer bunu yapabilecek yetkinlikte değilseniz, işe koyulmadan danışmanlıklar alın" diye konuştu.

Fikir ne kadar iyi olursa olsun ekip işi önemli!

Ne iş yapılırsa yapılsın, o işi yapanın aslında bir ekip olduğunun unutulmaması gerektiğini belirten Orhun, "Mükemmel bir ekip hedefi ile olanakların size sağladığı en iyi çalışanlara sahip olun. Bunlara ek olarak, ekibin liderini seçerken iki kat fazla düşünün. E-ticaret çok dinamik bir alan ve bu alanda başarıya ulaşmak için analitik, kendini sürekli geliştiren ve diğer tüm yöneticilik vasıf- larına sahip bir e-ticaret yöneticisine sahip değilseniz, başarılı olma şansınız çok düşecek" dedi. E-ticaretin en güzel yanlarından bir tanesinin, ne kadar emek verilirse, o kadar başarıya ulaşmanın mümkün olması olduğunu vurgulayan Orhun, şunları ekledi: "Bunu kendiniz için bir avantaj haline getirin. Çünkü, halihazırda rakipleriniz bunu yapıyor veya kısa zamanda bunu yapan bir rakiple karşılaşacaksınız. Ne satıyorsanız onu çok iyi anlatın, avantajlı olduğunuz ürünleri çok iyi pazarlayın ve giderlerinizi hep çok sıkı kontrol edin. Maliyet avantajlarınızı fiyatlarınıza yansıtarak çok önemli hacimler yakalayabilirsiniz."

Bu işte büyük denizde küçük bir sandaldasınız

"Bu işe soyunduysanız, kendinizi büyük bir denizdeki küçük bir sandalda bulacaksınız" diyen Orhun, eğer girişimcilerin kendini sürekli geliştirip deneyimlerinden iyi dersler çıkardıkları ve doğru analizler yaptıkları takdirde, sandallarının koca bir transatlantiğe dönüşeceğini ve dalgalarla boğuşmak yerine onlarla dans edebileceklerini söyledi.

Türkiye'de e-ticaret sektörü 30 milyar TL büyüklüğe ulaştı. Ancak, günlük satışı 2 siparişten fazla olan e- ticaret siteleri binin altında kalıyor. E-ticaret, Türkiye’deki toplam perakendenin yüzde 2’sinin üzerinde bir hacme sahip. Gelişmiş ülkelerde bu oranın, Türkiye’dekinin 4-5 katı. ETİD, sektörün yüzde 90’ından fazla cirosuna sahip, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitelerinden oluşan 40’ı aşkın üyesi bulunuyor.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.