Big Data perakendede %60 kâr artışı sağlayabilir

REM People Dijital Teknolojiler Direktörü Tolga Arıcan, “Big Data’yı kullanan perakende firmaları işletme kârlarını yüzde 60 oranında yükseltebilirler. Dijital görünürlük, e-ticaret sitelerine kolay linkleme gibi avantajlar, tüketiciyi sahadan koparmıyor,

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA -

“Big Data”, şirketlerin, kurumların, ülkelerin gündemine daha fazla girmeye başladı. Ancak, çoğu kurum ve kuruluşların ilk etapta göremediği nokta, tüketicinin dokunduğu veya dokunmadığı her ortamdan, inanılmaz büyüklükte bir verinin aktığı. Yani aslında işletmelerin arka bahçelerinden bir nehir akmakta ve önemli olan bu veriyi dinleyip, doğru araçlarla kendi havuzunuza akıtıp, kendi verinizle harmanlayabilmek. İşte bu noktada, veri madenciliğine giriş yapmış oluyorsunuz. REM People Dijital Teknolojiler Direktörü Tolga Arıcan perakende sektöründe Big Data kullanımının önemini şöyle anlatıyor:

Dijital görünürlük mağazaya mesafeyi kısaltıyor

“Big Data’yı kullanan perakende firmaları, işletme karlarını yüzde 60 oranında yükseltebilir. Sektördeki iş sürecinin, sahanın yanı sıra, dijital platformlarda olması büyük avantaj sağlıyor. Dijital görünürlük, e-ticaret sitelerine kolay linkleme gibi avantajlar, tüketiciyi sahadan koparmıyor, tam tersine mağazaya olan mesafesini kısaltıyor. Tabii burada, SEO’nun (arama motoru optimizasyonu) e-ticaret sitelerinde olduğu gibi; mağazaların da satışlarını yükselteceği faydasının bilinmesi gerekir. Kısaca şunu söyleyebiliriz; dijitalleşen dünyayı iyi kullanan perakende markalarının, aynen David Pittman’ın değindiği gibi, satış kanallarını da güçlü tutması lazımdır. Big Data analizi, hem dijital taraf, hem saha tarafı bir arada olduğunda entegre ve sürdürülebilir bir başarı elde edebilir. Nitekim, dijital görünürlüğe sahip bir ürünle ilgili; yakın bir mağaza ya da ürün bulunurluğu olmadığında; her 4 kişiden 1 kişi satın alma kararından vazgeçmekte.”

Veriler birbiriyle konuşabilmeli

“Dijital platformları dinlemek gerekiyor. Bu noktada, web sitesi analitiği etkin şe- kilde toplanmalı, e-ticaret sitesindeki satışlar firmanın altyapısına aktarılmalı, birden çok platformdaki müşteri datası eşleştirilip müşteri profillemesi yapılmalı ve sosyal mecraları dinleyerek semantik analizlerle trendler takip edilmeli. Firmanın verilerini anlamlandırması gerekiyor. Bu noktada ise, Müşteri/ CRM verileri güncel tutulmalı, Machine Learning ile eksik veriler tanımlanmalı, demografik kırılımları çıkarılmalı, satış verileri analiz edilmeli, satış alışkanlıkları/ trendleri/ürünlerin talepleri analiz edilmeli. Satış noktalarına dokunmak önem taşıyor. Bu noktada, bulunurluk araştırmalarının sürekli yapılması, rakiplerin takip edilmesi, fiyat araştırmaları yapılması ve bunların satışlara etkisinin ana- liz edilmesi gerekiyor. Önemli olan nokta, bu kanallardan akan verinin sürekli ve birbiriyle konuşabilmesi. Böylece anlamlı sonuçlar, analizler çıkarılabilir ve sürekli olarak performans değerlendirmesi yapılabilir.”

2017’de Big Data projelerinin yüzde 60’ı başarısız olacak

“Big Data ilk bakışta büyük bir kavram gibi gözükse de; aslında atlanılmış olan en kritik nokta, getirmiş olduğu vizyonun nasıl özümseneceğinin bilinmemesi ya da nereden başlanabileceğinin kestirilememesi. Hele ki işletme; bir internet girişimi veya genç bir firma değilse, bu daha da zor. Çünkü, internet bazlı genç girişimlerin çoğunun temelini data oluşturuyor. Nu şirketlerin DNA’sı zaten data üzerine kurulu. Diğer taraftan, biraz daha geleneksel ve dinamikleri oturmuş köklü firmalar ise, bu dijitalleşme çağında, bir şekilde ‘Big Data, Machine Learning, Predictive Marketing, ZMOT’ gibi terimleri anlamaya, iyi ihtimalle benimsemeye ve çok düşük oranlarda da uygulamaya çalışıyor.

Gartner’ın yaptığı bir araştırmaya göre, 2017 yılında Big Data projelerinin yüzde 60’ı daha pilot aşamasında başarısızlığa uğrayabilecek.

Dijitalleşen dünyayı iyi kullanan perakende markalarının, aynen David Pittman’ın değindiği gibi, satış kanallarını da güçlü tutması lazımdır. Big Data analizi, hem dijital taraf hem saha tarafı bir arada olduğunda entegre ve sürdürülebilir bir başarı elde edebilir.

REM People Dijital Teknolojiler Direktörü Tolga Arıcan

REM People Dijital Teknolojiler Direktörü Tolga Arıcan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.