Geleceğin dünyası ‘ağa bağlı’ gelişecek... Kaçırmayın!

Bosch’un global çapta Ar-Ge ve inovasyon gündemindeki en önemli başlıklarından birinin, ‘ bağlanabilirlik’ olduğunu kaydeden Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young geleceğin dünyasının ‘ağa' yani internete bağlı gelişeceğini ve kaçırmamak için çal

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Almanya merkezli Bosch, bugün Türkiye’den 97 ülkeye Ar- Ge ihracatı gerçekleştiriyor. Sadece Dizel ve Benzinli Sistemler fabrikasının şirketi Bosch Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin ihracat performansıyla Türkiye’nin en çok ihracat yapan şirketleri arasında 9'uncu sırada yer alırken 2015 yılında ise tüm şirketleriyle birlikte 2,1 milyar euro ihracat yaptı. Bursa’da, 30'dan fazla araç markası için üretim gerçekleştiriyor.

Bosch’un global çapta Ar- Ge ve inovasyon gündemindeki en önemli başlıklarından birinin ‘ bağlanabilirlik’ olduğunu kaydeden Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, geleceğin dünyasının ‘ağa bağlı’ gelişeceğini ve kaçırmamak için çalışmala- rını bu yönde sürdürdükle- rini kaydetti. Bosch'un hemem bir yüksek teknoloji şirketi, hem de bir servis tedarikçisi olması ması nedeniyle hem yenilikçi ürünler ler hem de yenilikçi servisler ile büyüme üme sağlamayı hedeflediklerini söyleyenyen Young, Türkiye’de de bu doğrultuda a Ar- Ge faaliyetleri yürüttükleri ifade e etti. Bosch'un olağanüstü çeşitliliğe e sahip bir şirket olduğunu belirten Young, oung, şunları anlattı: "Nesnelerin İnternetininternetinin getirdiği bağlanabilirlik çağında ında bu çeşitlilik, stratejik bir avantajaaja dönüştü. İster otomotiv, ister bina, ister endüstriyel teknoloji olsun, pek çok şeyi birbirine bağlayabiliyoruz ve böylece yeni bir iş alanı oluşturuyoruz. Sun- makta olduğumuz web tabanlı servisler, müşterilerimize eşlik ediyor ve onlara yardımcı oluyor. Biz bunları ‘yaşam servisleri’ olarak adlandırıyoruz."

2 yıl sonra sürücüsüz park gerçek olacak

İnovasyon konusunda önemli bir başlıklarının da otonom sürüş ve otomatik park olduğunu söyleyen Young, "Amacımız, iki yıl içerisinde tamamen otonom, sürücüsüz park etmeyi ve 2020 itibarıyla otobanlarda otonom sürüşü sağlamak. Bosch, açık servis platformu olan topluluk tabanlı park etme ile bu sürecin stresini azaltıyor. Bu çözümü özel yapan şey, otomobilin kendi bulduğu boş kaldırım kenarı park yerlerini tespit etmesi ve bildirmesi. Böylece sürücüler, boş park yerine doğrudan yönlendirilebiliyor. Servis, park yeri arama süresini önemli ölçüde azaltıyor ve bu arayışın şehirlerdeki trafik ve çevre üzerindeki etkisini de azaltıyor. Bu servisin sürücülere en geç 2018 yılında sunulması planlanıyor" diye konuştu.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.