“Yeni ve akıllı dünyaya altyapı sağlamak için sabırsızlanıyoruz”

Global depolama şirketi EMC’nin rekor fiyata satın alınmasının ardından Dell CEO’su Michael Dell, duyduğu heyecanı dile getirdi. Yeni ve akıllı dünyaya altyapı sağlamak için sabırsızlandıklarını belirten Dell, “Siz bulut dünyasında yaşayacaksınız ve biz d

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DERYA COŞKUN SAYIN derya.coskun@dunya.com

Dell CEO’su Michael Dell: "Artık her şirket bir teknoloji firması..."

Texas - Austin’de düzenlenen Dell EMC World 2016 konferansı geçen yıl olduğu gibi, şirketin CEO’su Michael Dell’in konuşmasıyla başladı. Michael Dell açılış konuşmasına; 2015 yılındaki etkinlikte söylediği; “Go big or go home” yani; “Ya büyük oyna ya da evine git” sözüne atıfta bulunarak, “It turns out, no one went home”, yani; “Belli oldu ki, kimse eve gitmemiş!” diyerek başladı.

Dell EMC World 2016, görkemli bir açılışa sahne olurken, kurucu Michael Dell, yine iddialı sunumu ve konuşması ile seyircileri etkilemeyi başardı. Binlerce katılımcıya seslenen Dell, yaklaşık 33 yıl önce Austin Texas Üniversitesi’nde başlayan şirket yolculuğunun uzun ve enteresan bir yolculuk olduğunu söyledi. Bugün Dell teknolojilerinin, dünyanın en büyük kurumsal sistemler şirketi olduğunu ifade eden Michael Dell, yeni ve akıllı dünyaya altyapı sağlamak için sabırsızlandıklarını kaydetti. “Bu yeniçağın gündoğumu” diyen Dell, süreci “dijital başlangıç” olarak adlandırdı.

“Fiziksel gerçeklik dijital gerçekliğe dönüştü”

Fiziksel gerçekliğin, dijital gerçeklik haline gelmeye başladığını belirten Dell, sadece birkaç yıl içerisinde işletmelerin nasıl dönüşeceğinin bugün dahi bilinmediğini kaydetti. Michael Dell, “Yapay zekâ ve derin öğrenme gibi dijital teknolojiler dünyanın iş yapış şeklini değiştirmek için bir yol olacak” diye konuştu.

Michael Dell, dijital dönüşüm yolculuğunda yardıma hazır olduklarını söyleyerek, söz konusu dönüşüm için 3 aşamaya değindi. Dell, dijital dönüşümün; veri merkezi modernizasyonu, IT otomasyonu ve BT dönüşümü ile gerçekleşeceğine işaret ederken, GE CEO’su Jeff Immelt’in söylediği; “Yatağa bir sanayi şirketi olarak gidiyoruz ve bir yazılım şirketi olarak uyanıyoruz” sözünü hatırlatarak, “Artık her şirket bir teknoloji firması” şeklinde konuştu.

Michael Dell, geçen yıl gerçekleşen 67 milyar dolarlık EMC satın almasının ardından, buluta da vurgu yaparak, “Dijitalleşme çağının özelliklerinden biri de tabi ki bulut… Ancak Dell sadece bir bulut değil; şirketlerin faydalanabileceği birçok farklı opsiyon ve bir dizi servis sağlayıcı özelliği taşıyor. Siz bulut dünyasında yaşayacaksınız ve biz de bunu yönetmenize yardımcı olacak yazılımı sağlayacağız” dedi.

“IT’ler hibrit bulut stratejisi yoluyla dönüşecekler”

Öte yandan; gerçekleşen konfe

ransta Dell EMC, yeni çözüm ve ürünlerini de duyurdu. Dell EMC Altyapı Çözümleri Grubu Başkanı David Goulden, "Uber, Airbnb veya Tesla gibi yeni nesil şirketlerin, işlerini sekteye uğramaması adına günümüz kurumları, dijital dönüşüme acilen başlamalı. Dijital geleceklerini ortaya koyabilmek için kurumların büyük çoğunluğunun IT’lerini bir hibrit bulut stratejisi yoluyla dönüştüreceğine inanıyoruz" dedi. Goulden ilk ve öncelikli adımın; en gelişmiş yakınsanmış altyapılar, sunucular, depolama, veri koruma ve siber güvenlik teknolojileri yoluyla veri merkezlerini modernleştirmek olduğunu belirterek, bu kavramların yapı taşları olarak tasarlanmış bir dizi yeni ürün ve çözümü kullanıcılarla buluşturduklarının altını çizdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.