Yapay zeka işleri kolaylaştıracak mı?

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Dell ve Intel’in Geleceğin İşgücü Araştırması ile yapay zekanın işleri kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı ortaya konuyor. Avrupa ve Güney Afrika’yı kapsayan araştırmanın sonuçları şöyle:

Bu bölgelerdeki çalışanların neredeyse yarısı, mevcut işverenlerinin son teknolojik gelişmelerden etkili bir şekilde faydalanmadığını düşünüyor. Yenilikçi teknolojilerin işlerini kolaylaştıracağına inanıyor.

Çalışanların çoğu, gelecek beş yıl içinde akıllı ofiste çalışacaklarına inanmıyor ve mevcut işyeri teknolojilerinin, yenilik bakımından kişisel cihazlarının gerisinde kaldığını düşünüyor.

Güney Afrika’daki Y kuşağının yüzde 67’si yüz yüze toplantıların geride kalacağına inanıyor. Nesnelerin interneti (IoT) ve sanal gerçeklik (VR) gibi yenilikçi teknolojilerin yakın gelecekte şirketler açısından etkisinin ve öneminin artacağı öngörülüyor.

Araştırmaya göre, bu yeni gelişmeleri takip etmeyen işyerleri geride kalma riski taşıyor. Bununla birlikte Avrupa ve Güney Afrika’daki çalışanların yarısından fazlası (yüzde 52), yapay zekanın (AI) sunulmasının işlerini kolaylaştıracağına inanıyor.

Bölgesel sonuçlar, özellikle Güney Afrika (yüzde 67) ve İngiltere’deki (yüzde 47) çalışanların, ofis teknolojilerinin yeterince akıllı olmadığını düşündüğünü gösteriyor.

Çalışanlar, işletmelerin ofisleri daha akıllı hale getirmek için en son teknolojileri uygulamasına hazır olduklarını düşünseler de bunun gelecek beş yıl içerisinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda karasızlar.

Çalışanlar, yeni çalışma düzenlemelerinin var olmasını sağlayan ilerlemelerin yeni güvenlik ve altyapı gerektireceğinin de farkında. Avrupalı ve Güney Afrikalı katılımcılar, gelişmiş güvenlik korumasına, işyerlerinde uygulanacak en önemli teknoloji olarak bakıyor.

Söz konusu bir kabiliyet edinmek ve onu korumak olduğunda teknoloji, özellikle Y-kuşağı için büyük önem taşıyor; Alman Y kuşağı çalışanlarının yüzde 79’u işlerinde kullandıkları teknolojinin sorumluluklarını yerine getirmelerini kolaylaştırdığını söylüyor. Bu nedenle önemli bir kesimin, işverenlerinin sunduğu teknoloji standartların altında olduğu takdirde işlerini bırakmak istediğini söylemesi şaşırtıcı değil. Zira Fransa’da Y kuşağının yarısı gibi şaşırtıcı bir kesim işini bırakma niyetini dile getirdi. Avrupa ve Güney Afrika’daki Y kuşağı yeni bir işteki mevcut teknolojinin pozisyonu kabul edip etmemeleri konusundaki kararlarını etkileyeceğini söylüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.