Tüketiciler ödemelerde biyometrik doğrulama kullanmaya hazır

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Visa’nın yaptırdığı ”Biyometrik Ödemeler” Araştırması, Avrupalı tüketicilerin biyometrik yöntemleri kullanmaya olumlu baktığını ve özellikle diğer güvenlik yöntemleriyle entegre bir şekilde kullanılması halinde ödeme yaparken biyometriyi kullanmak isteyeceklerini gösteriyor.

Araştırmaya katılanların yaklaşık dörtte üçü (% 73); tüketicinin doğrulanması amacıyla biyometrik yöntemlerin kullanılması durumunda iki faktörlü doğrulamayı güvenli buluyor.

İki faktörlü doğrulama sahip olunan bir şey ( kart veya mobil cihaz), kişiye ait bir özellik ( biyometrik) ve bilinen bir şeyi (PIN, şifre) kapsıyor.

Araştırmaya göre, katılımcıların yarısından fazlası (% 68) farklı ödeme koşulları bir arada düşünüldüğünde, ister internet üzerinden ister yüz yüze olsun ödemenin doğrulanması için, biyometrik kimlik doğrulama sistemlerinden faydalanmak istiyor. Kimlik doğrulamada biyometrinin kullanımından en büyük yararı ise online perakende alışveriş sitelerinin elde etmesi bekleniyor çünkü internetten alışveriş yapanların yaklaşık üçte biri (% 31), ödeme işleminin güvenli bir şekilde yapılması sebebiyle yaşanan süreç nedeniyle online alışverişten vazgeçtiğini belirtiyor.

İnovasyon İşbirliklerinden Sorumlu Direktör Jonathan Vaux şu bilgileri veriyor: “Biyometrik kimlik tanımlama ve doğrulama teknolojileri daha gelişmiş bir müşteri deneyimi için önemli bir fırsat sunarak ödeme sistemleri dünyasında büyük bir heyecan yarattı. Araştırmamıza göre, tüketiciler mobil cihazlarında biyometrik teknolojiyi kullandıkça, biyometri ar- tan oranda güvenilir bir kimlik doğrulama yöntemi olarak kabul ediliyor. Ancak kimlik doğrulama sürecinde sadece biyometrik uygulamanın kullanılması durumunda birtakım zorlukların çıkması ihtimali olabilir. Nedenine bakıldığında, PIN’in doğru veya yanlış girilme ihtimali vardır. Ancak biyometri PIN’den farklıdır, eşleşmenin olasılığı üzerine kurulu bir doğrulama yöntemidir. Biyometri; cihaz, lokasyon belirleme teknolojileri veya ek bir kimlik doğrulama metodu ile birleştirildiğinde en verimli şekilde çalışmaktadır. ”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.