Çalışanları, fikirlerini söylemek için teşvik etmek önemli!

Çalışan her bireyin inovasyonu tetikleyecek fikirlere ve önerilere sahip olabileceğini vurgulayan Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay, "Önemli olan kurumunuzda insanları fikirlerini açıklayabilme konusunda teşvik etmek ve gerekli mekanizmaları oluşturabilm

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Proline, 2003 yılından bu yana faaliyet gösteren bir Türk teknoloji şirketi. Sistem entegratörü kimliğinin yanında, kent güvenlik yönetim sistemlerinde kullanılan akıllı yazılımlar, coğrafi bilgi sistemleri, biyometrik özel- liklerin (parmak izi, damar izi, avuç izi, vb.) canlı taraması gibi farklı çözümler geliştiriyor. İnovasyonun yalnızca yapılan yatırımlardan ibaret olmadığını dile getiren Banu Altay, inovasyonun açığa çıkması için kurum kültürünün sürekli iyileşme sürecinde olması, değişim odaklı olması ve iletişim ile destelenmesi gerektiğini belirtti. Organizasyonda çalışan her bireyin inovasyonu tetikleyecek fikirlere ve önerilere sahip olabileceğini hatırlatan Altay, "Önemli olan kurumunuzda oluşan bu sesler arasından farklı olanları seçebilmek, insanları fikirlerini açıklayabilme konusunda teşvik etmek ve gerekli mekanizmaları oluşturabilmek. Sektör içerisinde tüm kurumlar bu yaklaşımla hareket etmeye başladığı noktada Türkiye Ar- Ge açı- sından önemli mesafeler kat edebilecek" diye konuştu.

Masa başı işi olmaktan çıktı

Şubat ayında çıkan Ar- Ge reform paketinin çalışmalarına olumlu yansımaları olduğunu belirten Altay, şöyle anlattı: "Ar- Ge personeli sayısının faaliyet gösterdiğimiz yüksek teknolojili sektörlerde 30’dan 15’e düşürülmesi, diğer şehir ve ülkelerdeki ofislerimizin de Ar- Ge merkezi olabilmesine olanak sağladı. Aynı zamanda bu paket sayesinde nitelikli üretim yapısına geçilmesi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi sağlanarak şirketlerin daha verimli çalışmasına olanak sağlandı. Bizim gibi diğer Ar- Ge merkezlerinin de sorunu olan saha çalışmalarının destek kapsamına dahil edilmesi ile analiz aşamasında, saha testlerinde ve özellikle pilot uygulama alanlarında harcadığımız mesai de Ar- Ge faaliyetleri kapsamına girmiş oldu. Bu sayede Ar- Ge'nin artık sadece masa başında ve mesai saatleri içerisinde yapılan bir iş değil, yaşantımızın tamamen içine girmiş olduğunu söyleyebiliriz."

Proline Ar-ge Direktörü Banu Altay

YILLARA GÖRE ARTIŞ SERGİLEYEN CİRODAKİ AR-GE PAYI İLK YIL YÜZDE 3,5’LARDA İKEN BU YIL YÜZDE 12,3'YE ULAŞTI AR-GE HARCAMASININ BU YIL SONUNDA 11 MİLYON 500 BİN TL OLMASI BEKLENİYOR PR OL İ N E ' D A N PROLİNE, 2011'DEN BU YANA BİLİM, SANAYİİ VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI ONAYLI AR-GE MERKEZİ Merkezde en fazla ilgi çeken yer, portalda yer alan “Bir Fikrim Var” bölümü. Bu bölüm yıl boyunca tüm çalışanlara açık. İsteyen fikrini buraya yazıyor. Uygun bulunması durumunda da projelendiriliyor. Bu şekilde ortaya çıkmış iş fikirler var. Her yıl bu sayı artıyor. Ar-Ge Merkezi bugüne kadar toplam 23 farklı projenin içinde yer aldı. Bu projelerin bir kısmı tamamlandı bir kısmı ise halen devam ediyor. Merkezde 80 kişi yaklaşık 6 bin metrekare alanda çalışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.