İnovasyon şirketlerin kaderini çiziyor!

Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu, inovasyon ve yeni fikirlerin kişinin hayatını değiştirdiğini, ekonomilerin ve şirketlerin kaderini çizdiğini söyledi.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Kendi teknolojisini geliştiren ve sektöründe uluslararası rekabette öne çıkan Arçelik A.Ş., Ar- Ge'yi stratejisinin bir parçası olarak ele alıyor. Şirketin “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu, Ar- Ge stratejisinin özünü oluşturuyor. Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu, Petkim’in ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergileri iş birliğiyle gerçekleştirilen Design & Innovation Summit konferansında konuştu. Türkiye olarak gelecekteki yüksek hedeflere ulaşmak için tasarım ve inovasyonun çok önemli olduğunu dile getiren Bulgurlu, inovasyon ve yeni fikirlerin kişinin hayatını değiştirdiğini, ekonomilerin ve şirketlerin kaderini çizdiğini söyledi. Son 10 yılda inovatif çözümler sunan dev şirketlerin insanların hayatına girdiğini ve yeni nesil teknoloji şirketlerinin yıldızının parladığını anlatan Bulgurlu, birçok ef- sane şirketinin yıkıcı inovasyonla yüzleşerek yok olduğunu aktardı. Bulgurlu, bu alanda yatırım yapmayan ülkelerin ve kurumların kalıcı olmasının mümkün olmadığının altını çizerek, yaşanan krizlerin ancak güçlü Ar- Ge'ye sahip şirketlerin ayakta kaldığını gösterdiğini bildirdi. Ar- Ge şampiyonlarının en yüksek büyüme oranını yakaladığını belirten Bulgurlu, dünyanın en büyük 500 şirketine bakıldığında bunun görüldüğünü söyledi.

"Her pazara ve ihtiyaca uygun ürün geliştirebiliyoruz

Bulgurlu, dünya çağında Ar- Ge merkezleri ve tasarım ofislerine sahip olan bir kurum olarak politik ve coğrafi sınırları kaldırdıklarını dile getirdi. İnovasyon ve tasarım sayesinde her pazara ve ihtiyaca uygun ürün geliştirebildiklerini dile getiren Bulgurlu, iş dünyasında Ar- Ge gücünü sadece kendi kaynakları ile geliştirmenin mümkün olmadığını ifade ederek, bu nedenle kamu, özel sektör, ulusal ve uluslararası işbirliklerine büyük önem verdiklerini bildirdi. Teknolojiyi erken aşamada yakalayarak rekabetçi güçlerini artırmayı hedeflediklerini belirten Bulgurlu, dünyanın önde gelen üniversiteleri ile ortak projeler yürüttüklerini

söyledi.

"Akıllı ev teknolojileri pazarı 2020 kadar 5 kat büyüyecek"

Tüketici tercihlerinin hızla değiştiği ve çeşitlendiğini kaydederen Bulgurlu, şunları anlattı: "Bu nedenle farklı bakış açılarıyla zenginleşmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Sektörümüzün ciddi bir değişimden geçmesini bekliyoruz. Yeni fikirler, iş modelleri, akıllı teknolojiler hayatımızı çevreledi. Beyaz eşyala ve ev aletleri artık ihtiyaçlarımızı anlayan akıllı birer dost haline geliyor. Akıllı ev teknolo- jileri pazarı bugün 60-80 milyar dolar büyüklüğe sahip. 2020 yılına kadar yaklaşık 5 kat büyümesini bekliyoruz. Bu dönüşüm tüketici alışkanlıklarını ve iş modellerini tamamen değiştiriyor. Biz de bu alanlara önemli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Yakın gelecekte beyaz eşyalarımıza uzaktan erişim sağlayarak yazılımlarını güncelleyebileceğiz. Olası bir arıza öncesinde servisimiz müşteri ile bağlantıya geçecek." Endüstri 4.0 dönüşümünü kaçırmamak için insan kaynağının geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bulgurlu, otomasyon, bakım ve sistem geliştirme alanında yetkin iş gücünü hızla yetiştirmeleri gerektiğini bildirdi.

Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu

"Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın" vizyonu Ar-Ge starejisinin temeli 4 ülkede 11 Ar-Ge merkezi

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.