Türkiye'nin lokomotifi 'yazılım' olmalı

Türkiye'nin gramaj başına ihracatta gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasını sağlayacak en önemli araçlardan bir tanesinin ‘yazılım ihracatı’ olması gerektiğini söyleyen Monitise MEA Genel Müdürü Fırat İşbecer, "Buna gramaj olarak bakıyorlar. Bir kilo pamuk

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN KARABOĞA kezban.karaboga@dunya.com

Fırat İşbecer, Türkiye'nin mobil bankacılık, mobil ticaret ve mobil ödeme ekosisteminin temellerini atan Pozitron'un ortaklarından biri olarak tanındı. 2014 yılında Londra merkezli Monitise firmasının Pozitron'u 100 milyon dolara satın almasının ardından Monitise MEA bölge COO’su olarak şirketin Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki operasyonlarını ve satış faaliyetlerini yürütmeye başladı. Bu yıl Monitise MEA'nın Genel Müdürü oldu. İşbecer, Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından Galata İş Melekleri (GBA)'nin bir üyesi ve bağımsız olarak yaptığı 20'den fazla yatırımla Türkiye'nin en aktif melek yatırımcılarından da biri aynı zamanda. Fırat İşbecer ile Türkiye'de girişimcilik kültürünü, bu işin artısını, eksisini, Türkiye açısından önemini konuştuk. Bakın, Fırat İşbecer’in kendi işini kurmak isteyen ya da kurmuş olan kişilere önemli tavsiyeleri var. Haydi, anlatmaya başlayalım.

Yazılımdan 40 milyon lira ciro

Türkiye'nin gramaj başına ihracatta muasır ülkeler seviyesine çıkmasını sağlayacak en önemli lokomotiflerden bir tanesinin 'yazılım ihracatı' olması gerektiğini belirten Monitise MEA Genel Müdürü Fırat İşbecer, "Buna gramaj olarak bakıyorlar. Bir kilo pamuk satınca elde edilen para yani kilo başına ihracat diye bir mantık çalıştırılıyor. Bakın, yazılımın özelliği şu: 'sıfır' kilo ama sonsuz paraya satabiliyorsunuz. Yani, yüzde-100 katma değer" diyor. Monitise Türkiye olarak 2015 yılında 18 milyon liralık yazılım ihracatı yaptıklarını anlatan İşbecer, "Monitise Türkiye’nin 2015 yılı cirosu da 40 milyon lira civarındadır. Ciromuz tamamen yazılım, yüzde 100 katma-değer, sadece yazılımdan geliyor. Kendi yazdığımız yazılımı ihraç ettik, birinden alıp sat- madık. Tamamen Türk mühendislerinin kendi fikri ve yeteneklerinin oluşturduğu yazılımları yurt dışına satarak biz bu ciroları elde ettik" ifadelerini kullanıyor. Türkiye'de yazılım işinin henüz istenilen seviyede olmadığını vurgulayan İşbecer, "18 milyon lira ile Türkiye'de en fazla yazılım ihracatı yapan ilk 15 firmaya giriyoruz. Bizim bu rakamlarla ilk 50'ye girmemiz gerekiyor. Tabii, bence çok başarılı bir rakam, ben kendimle gurur duyuyorum ama ilk 15'a girince de piyasanın ne kadar küçük bir piyasa olduğunu görüyorsunuz. Biz mobil yazılımda ilk 3'te, Türkiye'de genel yazılım ihracatında ilk 15 şirket arasındayız" ifadelerini kullanıyor. Monitise MEA olarak 10'dan fazla ülkeye yazılım ihracı yaptıklarını anlatan İşbecer, "Şu anda 10’dan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Batı Avrupa ve Ortadoğu'yu büyütmek istiyoruz" diyor.

Monitise MEA Genel Müdürü Fırat İşbecer

Monitise MEA Genel Müdürü Fırat İşbecer

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.