"Akıllı ulaşım 1.5 trilyon dolarlık bir pazar, pay almamız lazım"

Fark Holding’in yeni kurumsal sermaye şirketi F+ Ventures ulaşımı değiştirecek olan fikirlerin takibinde olmayı hedefliyor. Yeni akıllı ulaşım modelleriyle yaratılan ekonominin 1.5 trilyon dolar seviyelerinde olduğunu ifade eden Farplas CEO’su Ömer Burhan

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem. eryar@dunya. com

Fark Holding, otomotiv, beyaz eşya, turizm ve sanat alanında dokuz ayrı şirketle faaliyet gösteriyor. Şimdi de akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan kurumsal sermaye şirketi F+ Ventures’ı kurdu. F+ Ventures, değişen teknolojilere ayak uydurmak ve yenilikleri geleneksel iş modellerine entegre etmek üzere, akıllı ulaşım teknolojilerine yatırım yapan kurumsal sermaye bazlı bir şirket.

F+ Ventures, yatırım yönetimi ve yetkinlik merkezi ekibinin yanı sıra, finans, yatırımcılık, teknoloji ve mühendislik alanındaki networküyle, ulaşımı değiştirecek olan fikirlerin takibinde olmayı hedefliyor. Şirketin stratejik yatırımları arasında; ‘connected cars’ konusunda büyük veri platformu Comodif (Türkiye) bulunuyor. Girişimlere yaptıkları yatırımlar arasında ise; dünyanın en geniş elektrikli araç şarj istasyon ağı Charge Point (ABD), transfer hizmetleri yönetim yazılımı yapan T- Dispatch (Almanya), kişiden kişiye araç kiralama platformu Maşinga (Türkiye) var.

Fark Holding şirketlerinden Farplas’ın CEO’su Ömer Burhanoğlu, Türkiye’de akıllı ulaşım sistemlerinin gelişimi için gerekli olan eko sistemin kurulmasının önemine dikkat çekerken; bunun için tüm paydaşların tekil projelerin yanısıra, sinerji yaratmaya da odaklanmaları gerektiğini; buna ülke, otomotiv sanayii ve gelecek için ihtiyaç duyduğumuzu vurguluyor. Yeni akıllı ulaşım modelleriyle yaratılan ekonominin 1.5 trilyon dolar seviyele- rinde olduğunu ifade eden Burhanoğlu, bu pastadan pay alınması gerektiğinin altını çiziyor.

Ulaşım sektörünü kökten değiştirecek şirketler

F+ Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Ahu Serter ise, amaçlarının, ulaşım sektörünü kökten değiştirecek teknoloji ve şirketleri keşfedip, ulaşımı iyileştirerek, insanların hayat kalitesini artırmak olduğunu ifade ediyor. Şirketlerin ve devletin, akıllı teknolojilere ve trendlerin her birine ayrı ayrı değil, entegre bir şekilde yaklaşması gerektiğini söyleyen Ahu Serter, başarılı olmak için özel - kamu paydaşlarının güçlü işbirliklerinin önemini vurguluyor. Serter’in yorumları şöyle: “Global oyuncuların lokal trendleri göz ardı etmemesi gerekiyor. Şirketler, teknolojik ve katma değerli ürün ve pazarlara yönelmedikleri sürece, küçülmeye hatta yok olmaya başlayacaklar. Akıllı ulaşım teknolojisi dünyada henüz yeni bir dalga. Bu dalgayı yakalayabilenler, sürdürülebilir gelişimi sağlayabilecekler. Bu kapsamda, F+’nın hedefi, tipik bir risk sermayesi olmaktan öte, tüm ulaşım ekosisteminin ortak yatırım yapabileceği bir platform olmak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.