Fabrikalar küçülecek, sanal gerçeklik hayatımızın parçası olacak

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Teknolojideki gelişmeler, başta sanayi üretimi ve KOBİ’lerde olmak üzere, toplumsal ve ekonomik etkileriyle dikkat çekiyor. Endüstriyel tasarım ve mühendislik şirketi Alfanorm’un Başkanı Ateş Öztan, gelecek 20 yıl içerisinde iş dünyasını ve toplumsal hayatı etkileyecek olan gelişmeleri şöyle sıralıyor:

• İş hayatındaki tanımlar değişecek:

Tüm ekonomik ve sosyal hayatımız yeniden düzenlenecek. Bu düzene yaratıcılığa ve teknolojiye hakim olanlar yön verecek ve geleceği şekillendirecek.

• Fabrikalar küçülecek:

Seri üretim yerine daha az ve kişiye özel üretim yapılacak. Büyük fabrikaların yerini, fikirleri daha hızlı ürüne çevirecek esnek ve dinamik fabrikalar olacak.

• İşleri bilgisayar ya da robotlar yapacak:

Şirketler katma değer yarattıkları faaliyetlerinin dışında kalan tüm işlerini ya dışarıdan hizmet olarak alacaklar ya da bilgisayar sitemleri, robotlarla yapacaklar.

• Teknolojiyi takip edenler ile yenilik yapabilenler kar edecek:

Dünya çapında insanların ilgisini çekecek yeni fikir üretenler ve bu fikirleri hızla ticari ürüne çevirip hayata geçirebilenler kar edecekler.

• İnsan hayatı için tehlike arzeden işlerin hepsini robotlar yapacak:

Robotların kullanımı arttıkça şirketler tehlikeli işlerde çalışacak personel bulmakta zorlanacaklar. Bu alanlara çözüm üreten firmalar büyüyecek.

• Borç alacak ilişkisi dijital ortama geçecek:

Her geçen gün nakit para akışı ve borç alacak ilişkisi dijital ortama geçecek. Elden para alışverişi sona erecek. Kazancını kayıt dışından yapan işletmeler sürekli küçülecek.

• Sanal gerçeklik günlük hayatımızın bir parçası olacak:

İş hayatında ; ürün tanıtımı, müşteri ilişkileri, müşteri-bayimüşteri bayi toplantıları gibi fiziki olarak bir araya gelmeyi gerektiren tüm faaliyetler sanal ortamlarda yapılacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.