Akılsızları akıllandırın!

Yıllar önce satın aldığınız TV’nize yeni bir özellik kazandırmak için Chromecast çok iyi bir çözüm olabilir.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ - MURAT YILDIZ

Teknolojiyi yakından takip etmek, sürekli en yeni olanı satın almak her zaman mümkün olmuyor. Mesela bundan 2 sene önce paraya kıyıp 60 inç HD bir LED TV satın aldınız. Dünyanın parasını saydığınız ürünü şimdi yalnızca televizyonlar daha akıllandı diye değiştirmeniz mümkün mü? Evet komşunuzun çok daha ucuza aldığı yeni TV koca salonda Angry Birds bile oynatıyor olabilir ama sizinkinin de değişme zamanı henüz gelmedi. TV yatırımınızı hemen çöpe atmak istemiyor ve salonunuza yeni bir soluk gelmesini istiyorsanız önünüzde iki seçenek var. Birincisi TV’nize bir mini PC ya da oyun konsolu bağlamak. Bu aynı zamanda ekstra güç tüketimi, açma kapama süresi ve TV işlevlerinin tam olarak yerine getirilememesi demek. Diğer seçenek ise TV kutusu bağlamak. Bu konuda seçenekler yaygın. Ancak Google tarafından sunulan Chromecast cihazı, iyi bir alternatif oldu. Üstelik eğer TV’niz destekliyor ise artık 4K seçeneği ile yenilenmiş Ultra 4K sürümü de alabilirsiniz, hem de 69 dolara.

Chromecast, televizyonunuzun HDMI portundan bağlanan, akıllı TV deneyimi yaşamanızı sağlayan bir cihaz ( yabancılar buna gadget yani zımbırtı diyorlar ki bu çeviriyi çok daha fazla beğeniyorum). Cihaz beraberinde bir uzaktan kumanda ya da başka bir aparat gelmiyor. Bunun yerine tüm işi Android işletim sistemli cep telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden yapıyorsunuz.

Yapabilecekleriniz maalesef cep telefonunuz kadar geniş değil. Cep telefonunuz bir uzak- tan kumanda aygıtı gibi kullanıp, içerisinde tüm fotoğraf, video ve müzikleri salonunuzdaki koca ekrandan izleyebiliyor ya da dinleyebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Chromecast ve telefonunuzun aynı Wi-Fi ağda olmasını sağlamak. Aynı şekilde Chrome üzerinden internet gezintilerini de bu şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Chromecast uygulaması iOS cihazlarda da bulunuyor. Dolayısıyla hemen hemen tüm işlemleri iPhone veya iPad üzerinden de yapabiliyorsunuz. Eğer çok daha fazla içeriğe ihtiyacınız varsa YouTube, Netflix, HBO, Playstation Vue, Spo- tify gibi servis sağlayıcıların uygulamalarını da kullanarak satın aldığınız filmleri, müzikleri doğrudan televizyondan izleyebilirsiniz. Chromecast aynı zamanda oyunlar ve uygulamalar konusunda da destek sunuyor. Mesela Angry Birds ya da Monopoly gibi aile oyunlarını büyük ekran oynayabilir ya da Udemy ve Twitch gibi uygulamaları TV ekranına yansıtabilirsiniz. Chromecast, uygun fiyatla televizyonunu akıllı hale getirmek isteyenler için iyi bir seçenek olabilir.

Chromecast, televizyonunuzun HDMI portundan bağlanan, akıllı TV deneyimi yaşamanızı sağlayan bir cihaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.