Perakendenin geleceği üç teknolojinin elinde

Perakende sektöründeki gelişmeler; müşteri deneyimini arttıran teknolojiler, araştırma teknolojileri ve süreç geliştirme teknolojileri olarak üç başlığa ayrılıyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem. eryar@dunya.com

Büyük veri yönetiminin yakından etkilediği sektörlerin başında perakende geliyor. Perakende sektöründe rekabet üstünlüğü sağlamanın yolu, büyük veriyi doğru analiz etmekten, verimli kullanmaktan ve tabi ki bu verinin güvenliğini sağlamaktan geçiyor.

REM People Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Sertel, “Son yıllardaki teknolojik gelişmeler neticesinde, perakende sektöründeki değişim hız kazandı. Perakende sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin birçoğu, bu hızlı değişimi yakından takip ediyor. Şirketler rekabet avantajlarını kaybetmemek ve güncelliklerini korumak için alışveriş davranışlarını ve hedef kitle beklentilerini anlamaya öncelik veriyor. Değişen teknolojik trendleri yakından takip eden şirketler, farklılaştırılmış deneyimleri müşterilerine sunarak, satışlarını geliştirmeyi ve dolayısıyla karlılıklarını arttırmayı hedefliyorlar” yorumlarını yapıyor.

Sertel, müşteri eğilimleri ve alışveriş yöntemlerinin ölçümlendiğini, müşterileri deneyimlerinin incelendiğini, mağaza içi performansların analiz edildiğini, perakendeye etki eden global ve lokal trendlerin değerlendirildiğini ifade ediyor. Yani şirketler Big Data’yı oluşturabilecekleri bilgiyi sürdürebilir şekilde toplamaya ve yönetimsel süreçleri daha sistematik şekilde idare etmek için teknolojik gelişmeleri yakından izlemeye öncelik veriyorlar.

Sertel, perakende sektöründeki teknolojik gelişmelerin; müşteri deneyimini arttıran teknolojiler, araştırma teknolojileri ve süreç geliştirme teknolojileri olarak üç başlığa ayrıldığını söylüyor.

Dünyadaki perakende şirketlerinin, son 3 yıl içinde yoğun şekilde kullandığı bu üç perakende teknolojisi şöyle:

Ayhan Sertel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.