Meslekler kaybolmadan insan kaynağı değişmeli!

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birinin teknolojik gelişmelerle yarının dünyasında kaybolacak meslekler olduğunu belirten İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak, meslekler kaybolmadan insan kaynağının değişmesi ve hazırlanması gerektiğini söyledi.

İTÜ Arı Teknokent, içinde bulunan firmaların insan kaynaklarının yöneticileri ile bir araya gelerek bir platform oluşturdu. Ar- Ge ve teknoloji firmalarında çalışan kişilerin dertleri, istekleri, ihtiyaçları gibi konulara eğilecek olan bu platforma İTÜ Arı Teknokent öncülük ediyor. Ar- Ge, Teknoloji ve İnsan Kaynakları (ATİK) bu yıl çeşitli etkinliklerle düzenleyerek bu konuda çalışmalara imza atmak istiyor.

Bunlardan ilki 19 Ocak'ta gerçekleştirilecek olan Human Tech olacak.

Swissotel'de gerçekleşecek Human Tech etkinliğinde Türkiye'deki tüm teknoloji şirketlerinin çalışanlarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda ATİK Başkanı Gökçe Tabak, bundan 10 yıl önce yöneticilere şirket başarısının sebepleri arasında teknoloji 6'ncı sıralardayken son zamanlarda 1'inci sıralarda olduğunu hatırlattı.

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birinin teknolojik gelişmelerle yarının dünyasında kaybolacak meslekler olduğunu belirten Tabak, meslekler kaybolmadan insan kaynağının değişmesi ve hazırlanması gerektiğini söyledi. İlköğretimden itibaren kodlama eğitimi verilmesi ve gençleri teknolojiye hazırlamak konuları- nın tartışıldığını söyleyen Tabak, gençlerin de kariyer mentorluğa ihtiyacı olduğunu kaydetti. ATİK olarak teknoloji ve Ar- Ge şirketlerinin ihtiyacına yönelik eleman nasılyetiştirilir, ilköğretimden itibaren nasıl eğitim verilir gibi konularla ilgilendiklerini dile getiren Tabak, "İK uzmanlarının yetkinliklerinin artırılması konularına da eğileceğiz. İK yöneticilerinin yeni nesillerin önceliklerini ve yeni nesili nasıl elimizde tutarızı öğrenmeleri gerekiyor. Yöneticilerin birçoğu eski kuşak çalışanların birçoğu ise yeni nesil kuşak. Bu kuşak- lar arasında bağlantı sağlanmalı" dedi.

Startup'lar da olacak

Tabak, ATİK platformunun nasıl oluştuğunu şöyle anlattı: "İTÜ Arı teknokent içinde bulunan firmaların İK yöneticilerinin bir araya gelerek toplantılar ve sektörel tartışmalar yaptıklarını gördük. İTÜ Arı Teknokent olarak biz de içinde olmak istedik. Sonrasında böyle bir platforma dönüştü. 10 firma ile başladık bugün 35 firma olduk. Daha da büyüyeceğini düşünüyoruz. Temel amacımız araştırmalar yapmak ve veri temel-

li problemleri ve ihtiyaçları bulmak ve çözmek." ATİK platformunu duyurmak ve tanıtmak için Human Tech zirvesi düzenlemeye karar verdiklerini kaydeden Tabak, "Etki yaratmak istiyoruz. Bu zirveyi gelenekselleştireceğiz ve yıl içinde başka etkinliklerde yapacağız. İTÜ çatısında başlayıp genel yaymak ve fayda yaratmak da istiyoruz" dedi. Zirveye 200'e yakın kişinin katılacağını belirten Tabak, ayrıca İTÜ Çekirdek'in İK konusunda faaliyet gösteren startuplarının da ürünlerini sergileyeceklerini dile getirdi.

Gökçe Tabak

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.