Araştırma, geliştirmeden daha zor!

Türkiye'de işin geliştirme kısmına 'Ar-Ge' dendiğini belirten KOBİL Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, aslında işin araştırma kısmının her zaman geliştirmeden daha zor bir konu olduğunu vurguluyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI

KOBİL, dünyada ve Türkiye’de önde gelen bankaların mobil bankacılık uygulamaları için güvenlik çözümleri sağlayan Almanya merkezli Türk şirketi. Geçtiğimiz günlerde kripto yazılımlar ve cihazlar için akıllı kartlar konusunda çalışmalar yapmak amacıyla Türkiye'nin inovasyon merkezi Teknopark İstanbul’da bir ofis açtı. Amacı hem Ar- Ge konusunda çalışmaya istekli mühendisleri istihdam etmek hem de dijital kimlik ve yüksek güvenlikli veri teknolojisi alanında sahip olduğumuz bilgi birikimini Türkiye’ye taşımak.

Türkiye'de veri güvenliğine yönelik bilincin günden güne arttığını memnuniyetle gözlemlediklerini belirten

KOBİL Türki- ye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta, Türkiye'nin Ar- Ge yatırımları konusunda hala istenen noktada olmadığını, fakat bu konuda çok ciddi bir istek ve kararlılık olduğunu dile getirdi. Eğitimli ve yetenekli bir genç nesil olduğunu hatırlatan Usta, şunları anlattı: "Önemli olan, risk alan ve uzun vadede ArGe’nin yüksek getirisine inanan iş adamlarının bu alanda yatırım yapması ile gençlerimizin yurt dışına göç etmek yerine kendi ülkelerinde çalışma imkânı yakalayabilmesi. Tabii ki burada herkese görevler düşüyor. İş adamı risk alıyor ama bir Ar- Ge mühendisinin de kendisini çok iyi yetiştirmesi ve teknolojiyi çok yakından takip etmesi ve sabırlı olması gerekiyor. Türkiye’de 1-2 yıl- da bir iş değiştirmek moda iken, KOBİL Almanya’da 15-20 yıllık mühendislerimiz var. Bilgi ve tecrübe çok uzun yıllar sonucunda ediniliyor. 1-2 yıllık kısa sü-

relerle başarılı bir Ar- Ge yapabilmek çok ama çok zor."

Türkiye'de işin “Ge” kısmı, yani geliştirme yapmanın “Ar-Ge” olarak söylendiğini belirten Usta, Hâlbuki işin “Ar” kısmı, yani araştırma yapmanın her zaman geliştirmeden daha zor bir konu olduğunu vurgulayarak, "Önemli olan son kullanıcıya bir fayda sunabilecek, katma değer yaratabilen, satılabilir ve kar marjı yüksek ürünleri ortaya çıkaran Ar- Ge çalışmaları yürütebilmektir. Yoksa başkalarının yaptığı rutin şeyleri tekrarlayan, sırf geliştirme faaliyetleri ile Ar- Ge de olmaz, katma değer de yaratılamaz. Geliştirmek için önce araştırmak gerekir" diye konuştu.

KOBİL Türkiye Ülke Müdürü Ümit Yaşar Usta

Ümit Yaşar Usta

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.