Gençler 'okuma' işine girsin!

Türkiye'de kitapları yaşamının bir parçası haline getiren insanlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen tecrübeli Yayın Yönetmeni Deniz Yüce Başarır, "Gençler, 'okuma' işine girsinler. Bu işte çok ekmek var" diyor.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - KEZBAN KARABOĞA kezban.karaboga@dunya.com

Tecrübeli Yayın Yönetmeni Deniz Yüce Başarır, yayıncılık dünyasına 'hep kitap' ile döndü. hep kitap, Azerbaycan'ın en büyük gruplarından biri Gilan Holding’e ait TEAS Yayıncılık'ın bir alt markası. Yetişkin, çocuk edebiyatı ve sanat alanlarında Türkiye'den-dünyadan seçkin kitapları okurlarla buluşturmayı hedefliyor. Yayınevinin genel müdürlüğünü yıllarca Oxford University Press’in genel direktörlüğünü yapan Emrah Özpirinçci; genel müdür yardımcılığını sanat ve akademik yayıncılık dendiğinde Türkiye'de akla ilk gelen isimlerden Kenan Kocatürk üstleniyor.

Biz 'hep kitap'ın yayın yönetmeni koltuğunda oturan Deniz Yüce Başarır ile yayıncılık sektörünü, sektördeki gelişmeleri ve 'hep kitap'ın kuruluş hikayesini konuştuk. Başarır’a ilk sorum, "Yayınevinin ismini neden 'hep kitap' seçtiniz?" oldu. Bakın nasıl cevap verdi: "Aslında 'hep kitap', yayınevinin kuruluş aşamasında başından beri yer alan çekirdek ekibin hayat felsefesi. Fark ettik de ömrümüz boyunca hep okumuş, yazmış, yayımlamışız. En büyük tutkumuz kitaplar olmuş hep. O yüzden hem anlamlı, hem de akılda kalıcı bir isim olduğunu düşündük 'hep kitap'ın." Önce iyi ve inandıkları işleri yapmayı hedeflerini anlatan Başarır, "Biz 'hep kitap' fikrini ve ismini okurların dünyalarına sokmak, inandıkları bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz. Birlikte iyi kitaplar okumak, keyif almak istiyoruz. Yayıncılık pazarının olmazsa olmazlarından olacağız."

Sektör çok kalabalık

Şirketi mayıs ayında kurduklarını belirten Başarır, "Kısa sürede yayın hayatına başladık. İlk kitaplarımız İstanbul Kitap Fuarı ile birlikte kasım ayında okurlarına kavuştu. Teas Press, Gilan Holding'e ait bir kuruluş. Kültür sanata değer veren, kendi ülkelerinde bu alanda gelişmek isteyen bir yatırımcıyla karşı karşıyayız" dedi. Türkiye'de yayıncılık sektörünün çok kalabalık olduğunu vurgulayan Başarır, "Çok kitap basılıyor, neredeyse kitaplar raflarda kendini gösterebilmek için birbirine omuz atıyor. İşin şakası bir yana, gerçekten mağazalarda bir izdiham var. Aslında dünya yayıncılığını sıkı sıkıya takip eden bir pazarımız var. Bir boşluk yok. Bir yoğunluk var" şeklinde konuştu. Bu yoğunluğun içinde sağlam durabilecek kitaplara meylettiklerini ifade eden Başarır, "Yani hikâyesi olan, bize bir şeyler anlatan, birbirine

benzemekten ayrışabilecek kitaplara meylettik. Zor ve tanımlanması kolay olmayan bir şey söylediğimin farkındayım ama biz sektördeki köşemizi böyle koklaya koklaya buluyoruz" dedi.

Kurgu dışı kitaplar yolda

Şu anda dünya ve Türk edebiyatıyla işe başladıklarını söyleyen Başarır, "Gerilim de var, sanat da. Ve elbette çocuk kitaplarımız. O alanda da hem okul öncesi, hem de okul dönemi kitaplarımız buluştu okurlarıyla. Kurgu dışı kitaplar da var yolda. Ardından gençlik kitapları da gelecek. Yani gayet geniş bir yelpaze" diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.