Nesnelerin İnterneti projesi Endüstri 4.0 için kıvılcım yakacak

Dunya Tekno Trend - - GELECEK LABORATUVARI -

Türkiye çapında meslek liseleri ve meslek yüksekokulları öğrencilerinin eğitimi ile başlayacak olan proje, Türkiye’de Endüstri 4.0 alanında bir kıvılcım yakmayı hedefliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Microsoft Türkiye’nin gerçekleştireceği Nesnelerin İnterneti (IoT) projesi hakkında şu yorumları yaptı: “Kurumunuzun bu çerçevede hazırlamış olduğu Açık Akademi üzerinde yayınlanacak çevrimiçi Nesnelerin İnterneti eğitimleri, akabinde gönüllü eğiticilerin sınıf içi eğitimi, tarafınızca hazırlanacak 100 adet Nesnelerin İnterneti kitinin Türkiye çapında okullara dağıtılarak meslek lisesi ve meslek yüksekokulu öğrencilerinin bu kitler ile Nesnelerin İnterneti konusunda eğitim almaya başlaması ve bu çalışmaların tüm Türkiye çapında düzenlenecek Nesnelerin İnterneti Yarışması ile ödüllendirilmesi projesini himaye etmekten memnuniyet duyarız. Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu çalışmaları ile birlikte hem yetişmiş insan gücüne katkısı hem de yenilikçi fikirlerin ve girişimlerin desteklenmesi açısından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde gerçekleştireceğiniz Nesnelerin İnterneti çalışmalarınızın, vatanımıza ve toplumumuza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederim.”

Yenilikçi fikirlere pencere açmak

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ise, program kapsamında meslek yüksekokullarına yatırım yapacaklarını belirterek, Nesnelerin İnterneti alanında farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Öğrencilerin yetkinliğini artırmak kadar, eğitmenleri de bu alanda geliştirmek ve ortaya çıkacak yenilikçi fikirlere de pencere açmak istediklerini kaydeden Kansu bu amaçla bir yarışma yapacaklarını söyledi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın işbirliği ile tüm Türkiye çapında ücretsiz eğitimler vermeyi ve meslek liseleri ve meslek yüksekokulları seviyesinde yarışmalar düzenlemeyi arzu ettiklerinin altını çizen Kansu bu yaklaşımın aynı zamanda özellikle Türkiye’nin lider endüstrileri olan otomotiv, enerji, beyaz eşya ve sağlık gibi alanlarda şirketlerle işbirlikleri yapmayı da kapsadığını belirtti.

Eğitim hareketi başlıyor

Program kapsamında Microsoft Türkiye, yakın dönemde istihdamda yaşanacak geçişi yönetmek ve kalifiye iş gücünü inşa etmek adına Nesnelerin İnterneti alanında bir eğitim hareketi başlatıyor. Microsoft Türkiye liderliğinde hazırlanan yeni müfredat ile öğretmen ve öğrenciler Nesnelerin İnterneti alanında yetişecek, aynı zamanda Microsoft’un ücretsiz online yazılım okulu Açık Akademi üzerinden verilen özel eğitimlerle de kendilerini geliştirme fırsatı yakalayacak. Bu arada Meslek Lisesi, Meslek Yüksekokulu öğrencileri ve öğretmelerine açık olan Nesnelerin İnterneti yarışmasına başvurular şubat ayında başlayacak. Haziran ayında jüri değerlendirmesinin yapılacağı yarışmada sonuçlar ağustos ayında açıklanacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.