İnovasyonu startup'lar getirecek

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - SELENAY YAĞCI selenay.yagci@dunya.com

Şirketlerin startup’ların kendi paylarından çalacağını düşünmek yerine, startup’ları potansiyel ortakları olarak görüp birlikte çalışmaları gerektiğini söyleyen Galata İş Melekleri (GBA) Başkanı Emre Kurttepeli, "Artık talebin çok hızlı keşfedilmesi ve bu talebe hızlı bir şekilde arz ile dönülmesi gereken bir dönemdeyiz. Bu noktada gerekli inovasyonu getirecek şirketler startup’lar" dedi.

Geçen yıl 5'inci yılına giren Galata İş Melekleri (GBA)’nin kuruluş amacı iş yapış şekillerinin teknoloji ile birlikte hızla değiştiği günümüzde, teknoloji tabanlı girişimlere rehberlik ederek inovatif iş fikirlerine finansman havuzu oluşturmak ve girişimcilik ekosistemini hem yurtiçinde hem yurtdışında yatırımcılar ve ortaklıklarla büyütmek. Bugün, GBA’nın her biri farklı sektörlerde uzman, çoğu başarılı çıkışlar gerçekleştirmiş eski birer girişimci olan Yemek Sepeti’nin kurucuları Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gittigidiyor.com kurucularından Burak Divanlıoğlu, Pozitron’un kurucuları Fatih İşbecer, Fırat İşbecer gibi isimlerin yanı sıra reel sektörde aktif üst düzey yöneticilerin de aralarında olduğu 25 melek yatırımcı üyesi bulunuyor. Bu yatırımcıların ortak özelliği ise Türkiye’nin teknolojiyi merkezinde tutan girişimlerle büyüyeceğini düşünmeleri ve bu alanda melek yatırımcı olarak finansman ve mentorluk sağlamaları.

Bu hafta Galata İş Melekleri (GBA) Başkanı Emre Kurttepeli ile girişimcilik konusunda konuştuk.

Dünyadaki başarılı ekosistemlerde şirketlerin, inovasyon konusunda geri kaldıklarını hissettikleri için ülkelerinde bulunan startup’larla birlikte çalıştığını söyleyen Kurttepeli, bu şirketlerin kimi zaman onların müşterisi kimi zaman iş ortakları olduklarını, kimi zamansa bu startup’ları satın aldıklarını belirterek, "Maalesef Türkiye'de henüz sıkı bir startup, kurumsal şirket işbirliği olgusu yaratabilmiş değiliz" dedi. Startup’ların dinamik yapıları itibariyle Türkiye’de neredeyse her gün değişen mevzuat ve regülasyonlara kurumsal şirketlerin hantal yapılarından çok daha hızlı şekilde cevap verebileceklerini kaydeden Kurttepeli, "Ayrıca artık talebin çok hızlı keşfedilmesi ve bu talebe hızlı bir şekilde arz ile dönülmesi gereken bir dönemdeyiz. Bu noktada gerekli inovasyonu getirecek şirketler startup’lar. Örneğin ülkemizden pek çok SaaS girişimi çıkıyor ve her biri kurumsal yapıların hantal işleyişlerini iyileştirmek için hayatı kolaylaştıran çözümler sunuyor. Bunun yanı sıra dünyada Uber, Airbnb, Spotify örneklerine bakacak olursak, kurumsal şirketler artık her gün endüstriyi dönüştüren yeni teknolojiler, yenilikçi servisler ve çarpıcı iş modelleriyle karşılaşıyor. Bu noktada büyük şirketler, startup’ların kendi paylarından çalacağını düşünmek yerine, startup’ları potansiyel ortakları olarak görüp birlikte daha fazla katma değer yaratmak üzere çalışmalılar" diye konuştu.

IT departmanlarının fikirleri kopyalaması zaman kaybı

Kültürel olarak bakıldığında şu anda dünyada en pahalı metanın zaman olduğunu kaydeden Kurttepeli, şunları ekledi: "Şirketlerin zamanı satın alması gerekiyor çünkü zamanı alamayan şirketler rekabetten düşüyorlar. Etrafta bir girişimden duyduğu fikirleri çok değerli, çok pahalı IT departmanlarıyla kopyalamaya çalışan kurumsal şirketler görüyoruz. Bunun yerine refkleksimizin startuplarla stratejik iş birlikleri veya satınalmalar gerçekleştirmek şeklinde olması, Türkiye’yi ve girişimciliği ileriye götürecek bir hamle olacak."

Emre Kurttepeli

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.