Teknoloji fuarcılığı halen yaşıyor

50. kez kapılarını açan CES fuarı birbirinden ilginç ürünlerin ilk kez görücüye çıkacağı en önemli teknoloji etkinliği. Bu sene en çok vurgulanan konu ise 5G ve akıllı yaşam.

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - MURAT YILDIZ murat.yildiz@dunya.com

Amerika Las Vegas’da düzenlenen CES yani Tüketici Elektroniği Fuarı, bu yıl 50. kez kapılarını teknoloji severlere açıyor. İlk kez 1967 yılında düzenlenen fuar halen teknoloji ürünlerinin ilk kez görücüye çıktığı en önemli etkinlik olarak kabul ediliyor. 2017 yılında konuşacağımız, vitrinlerde göreceğimiz veya satın alacağımız birçok ürün ilk defa CES fuarında ortaya çıkmış olacak. Ancak iş bununla da sınırlı değil. CES fuarı aynı zamanda inovasyonlara, teknoloji trendlerine ve devasa şirketlerin gövde gösterilerine sahne olacak. Burası yalnızca bir fuar alanı değil, satış rakamları ile kapışan şirketlerin bir- birlerinin bileğini bükmeye çalıştıkları bir arena. Kim ürününü daha fazla konuşturursa o diğerine galip gelmiş olacak.

CES fuarından her sene olduğu gibi beklentiler oldukça büyük. Bu sene nesnelerin interneti, akıllı ev cihazları, mobil cihazlar, akıllı ve otonom araçlar çok daha fazla konuşulacak. Ancak alışılmış teknoloji devlerinin de sundukları yenilikler elbette var.

Bağlanabilirlik ve 5G

CES bu sene bağlanabilirlik teması üzerinden duyurularını yapıyor. Özellikle 5G bu seneki en önemli konu başlıklarından biri oldu. Akıllı evler, robotik ürünler, spor teknolojisi, sağlık ve sağlıklı yaşam, giyilebilir ürünler, akıllı şehirler, akıllı ev cihazları ve elbette güvenlik için artık çok daha hızlı ve geniş bir alana yayılmış yüksek hızda bağlantı şart. Bu sene Ericsson, Huawei, Qualcomm, Sprint, Verizon, Samsung, LG, TCL, ZTE Blackberry, Nokia ve daha birçok şirket bağlanabilirlik ve 5G üzerine teknolojilerini fuar boyunca sunuyor.

1977 1989 19951995 19811981

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.