Refik Gülbahar'a göre ülkemizin kimyasal üretimindeki gündemi

Dunya Tekno Trend - - İŞ DÜNYASINDA EĞİLİMLER -

Üniversite, sanayi, bürokrasi ve sivil insiyatiflerin ciddi işbirlikleri gerekiyor. İşin ehli 10 bilim insanı bir araya getirilmeli, dünyadaki temel eğilimleri, fırsatları, tehlikeleri, bizim imkanlarımızı ve eksiklerimizi belirleyerek abartmadan ve küçümsemeden durum tespiti yaptırılmalı.

Kimya sektöründeki öncelikler güçlü yanlarımıza göre belirlenmeli, rekabet edebilir alanlar saptanmalı, neleri, nasıl yapacağımızı iyi bir planlamayla ortaya çıkarmalıyız.

Ar-Ge yapan kurum ve kuruluşlara destekler artırılarak sürdürülmeli, desteklerin nereye gittiği, ne sonuç alındığı ciddi biçimde gözetlenmeli ve denetlenmeli.

Bir merkezi akıl oluşturularak yapılan işlerin gözetimi ve denetimi kadar, performansın sürekli iyileştirilmesi ve güvence altına alınması için bir sistem oluşturulmalı ve gelecekle ilgili gelişmelere göre bireyler, kuruluşlar ve kurumlar motive edilmeli.

İlkokuldan başlayarak özgür düşünce, aykırı fikir, tartışma adabı ve inovatif sonuç alma konuları eğitim sisteminin omurgasını oluşturmalı.

Refik Gülbahar Halil Aksoy

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.