Halil Aksoy'a göre Türkiye'nin atması gereken adımlar

Dunya Tekno Trend - - İŞ DÜNYASINDA EĞİLİMLER -

Bir numaralı kaynağımız ve varlığımız insanımız. İnsanımızı eğitmeyi her şeyin önüne koymalıyız.İnsanımızı eğitme konusunda tam bir seferberlik anlayışıyla hareket etmeliyiz.

Hammadde kaynaklarının ciddi bir envanterini yaparak, ülkenin üniversiteler, araştırma laboratuvarları, üretici kuruluşlarıyla işbirliği içinde erişilebilir hammaddeler hakkında net bilgi sahibi olmalıyız.

Elyaf üretimi ve elyafa değişik işlevler katan çalışmalarla tekstil alanında bir sıçramayla gelişmiş ülkelere geri dönüşün önünü kesebiliriz. Almanya'nın tekstil alanına tekrar ilgisini artırması gibi etkenleri dikkatle izlemeliyiz.

Teknik kimyasallarda yerel düşünmemeli, dünyanın gidişatını da dikkate alarak küresel anlayışla hareket etmeli, teknik kimyasallar üretiminde bilgimizi, sermayemizi, yönetim güçlerimizi birleştirerek uluslararası ölçekte yapılar oluşturmalıyız.

Birikimlerimizi heba etmemek için nerede olduğumuzu, neleri ve nasıl yapabileceğimizi yaygın biçimde tartışarak, belirleyeceğimiz ortak stratejiyi hayata taşımak için ülkemizin bütün enerjisini harekete geçirmeliyiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.